Radiator 250558 1280

Není nutné zmrznout, aby se ušetřilo na topení. Existují chytřejší a efektivnější způsoby

Spousta lidí, kteří nebydlí v nízkoenergetickém domě, platí za vytápění až 30 000 ročně. To je opravdu velká suma peněz. A to nemluvě o tom, že se náklady každoročně zvyšují. Tudíž se mnoho lidí rozhodlo, že své termostaty začnou průběžně během dne vypínat, a jakmile klesne teplota v domácnosti, opět jej zapnou. To je ale jistě špatný způsob šetření. Existují lepší způsoby, kterými ušetříte, jsou jednoduché a efektivní.

Veškeré věci od radiátorů pryč

Podívejte se na váš radiátor, máte u něj křeslo? Nebo dokonce sedačku? Rozhodně je to špatně, protože tyto předměty vám mohou brát teplo. To stejné platí i o závěsech a záclonách. Můžete záclony zkrátit nebo pořídit kratší.

Mohlo by vás zajímat:  Chytré praní ušetří peníze a postará se o krásné a čisté prádlo. Stačí pamatovat na několik pravidel

Clona za radiátorem

Radiátory bývají většinou umístěné pod okny na zdi, aby neomezovaly jiný prostor v místnosti. Část tepla, který radiátor vydává, uniká zdí ven. Děje se tak i u nových domů. Tuto energii lze získat zpět pomocí jednoduchého způsobu. Bude vám stačit, když na zeď za topení nainstalujete clonu, která zamezí unikání tepla. Clona vás bude stát jen pár korun a k její výrobě bude třeba kartonová krabice o něco málo menší, než je radiátor a hliníková fólie. Krabici omotejte alobalem a nalepte za topení. Skrze hliníkovou folii se teplo nedostane, a tak bude odrážet teplý vzduch zpět do místnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Správná údržba spotřebičů prodlouží jejich životnost a ušetří zbytečné náklady
Zdroj obrázku: Pixabay

Vyvětrejte

Jak větráte přes zimní období? Otevřete okna na ventilaci a necháte do místnosti proudit pouze studený vzduch? Popravdě řečeno, tímto způsobem nevyvětráte, pouze pustíte zimu do místnosti. A co je nejhorší, pouštíte zimu k radiátoru, který více a více ohřívá a tím pádem platíte i vyšší účty za topení. To ovšem neznamená, že přestanete větrat, naopak! Dvakrát denně, nejlépe ráno a večer, otevřete všechna okna co nejvíce a nechte místnosti větrat alespoň na pět minut.

Zakryjte okna

Přes zimní období, když odejdete z domu nebo jdete spát, doporučujeme zatahovat rolety nebo žaluzie. Věřte nebo ne, ale skleněnými tabulemi uniká poměrně velké množství tepla. Budou stačit i závěsy, které jsou ovšem v délce maximálně na parapet.

Zdroj: https://smoenergy.com/blog/17-ideas-for-lowering-your-heating-costs-in-the-winter/
Přidat na Seznam.cz