Úrodu zeleniny ovlivní, které druhy sázíme vedle sebe

Úrodu zeleniny ovlivní, které druhy sázíme vedle sebe

Plánování zahrady, umístění jednotlivých rostlin, stromů a keřů je třeba vhodně promyslet. I to, které dáte k sobě na záhonu. Některé rostliny se vzájemně vůbec nesnášejí a nebudou dobře prosperovat, pokud budou růst poblíž sebe. Je dobré na to myslet ve chvíli, kdy hodláte záhon osadit.

Zahradničení je výborný koníček

Práce na zahrádce patří k oblíbeným aktivitám ve volném čase, protože přináší relaxaci i odpočinek, a to zejména psychiky. Na zahradě se člověk fyzicky dost zapotí, což ale nemusí právě vadit, když pracuje převážně vsedě. Aby se všemu na zahrádce, co zasadíte, dařilo, je třeba promýšlet umístění, zálivku i hnojivo.

Mohlo by vás zajímat:  Krásu růží na zahradě podpoří správné hnojivo. Na výběr je několik druhů

Některé plodiny, které rostou při sobě, si přímo takto libují, jiným to dobře nedělá. Obvykle to záleží na chemické a fyzické interakci mezi jednotlivými rostlinami a také na požadavcích na živiny či zálivku. Když dáte vedle sebe rostlinu náročnou na vodu a tu, která ji tolik nepotřebuje, je zřejmé, že jim to dohromady moc nepůjde.

Zdroj obrázku: Freepik

Jaké druhy byste vedle sebe neměli sázet

Když zasadíte zeleninu, určitě si přejete mít co největší výnosy. Těch se dočkáte tehdy, když dodržíte pravidlo, které druhy zeleniny nedávat k sobě. Platí to například o těchto rostlinách:

  • cibule s luštěninami (hrášek, fazole),
  • brambory s dýní, okurkou, slunečnicí nebo rajčaty,
  • mrkev s koprem,
  • cuketa s bramborami, rajčaty či ředkvičkami,
  • okurka s aromatickými bylinami.
Mohlo by vás zajímat:  Rozmixujte skořápky a kávovou sedlinu. Získáte úžasný produkt

Problémy ale mohou nastat i tehdy, když k sobě dáte hrušku a jalovec, borovici a rybíz nebo modřín a smrk. Taková kombinace vede většinou ke vzniku plísňových nemocí a ohrožení mšicemi.

Které květiny by neměly růst u sebe

To, co platí pro zeleninu, je platné i pro okrasné rostliny. Existují druhy, kterým to spolu pasovat nebude. Důvodem může být substrát, kdy každá rostlina vyžaduje jiné pH, má odlišnou náročnost na zálivku či hnojivo.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/edible/vegetables/vgen/incompatible-garden-plants.htm
Přidat na Seznam.cz