Sušení prádla na radiátoru neprospívá domácímu ovzduší ani naší peněžence

Sušení prádla na radiátoru neprospívá domácímu ovzduší ani naší peněžence

Důvodů pro sušení prádla na topení je mnoho. Máte malý byt, rozbil se vám sušák na prádlo, chcete mít oblečení suché co nejrychleji. Všechny tyto důvody jsou naprosto akceptovatelné. Věděli jste ale, že touto praktikou své domácnosti škodíte hned v několika ohledech?

Odkládání mokrého prádla na topení zvýší riziko plísní

Sušení prádla na radiátoru může být běžná praxe. Faktem ale je, že se tak vystavujete větší pravděpodobnosti vzniku plísní a hub. Tyto mikroorganismy totiž zbožňují vlhko a v takovém prostředí se jim zkrátka daří. Mokré oblečení na topení vlhkosti ovzduší akorát přispívá. Prouděním teplého vzduchu přes mokré oblečení se totiž voda vypařuje a dostává se do ovzduší. Především v zimě, kdy se méně větrá a obydlí je izolovanější, se pak vlhkost sráží a v kritických místech, jako jsou například rohy, může vzniknout plíseň. Pokud tedy chcete oblečení dále sušit tímto způsobem, alespoň u toho pravidelně větrejte.

Mohlo by vás zajímat:  Nevhodná kosmetika není na odpis. Prakticky lze využít pěnu na holení, krém i parfém
Zdroj obrázku: Freepik

Sušení podobným způsobem zvyšuje koncentraci alergenů v ovzduší

Ať už alergie máte, nebo ne, přílišné vystavování některým látkám našemu tělu vskutku nesvědčí. Jak už bylo zmíněno, plísně nebo různé houby jsou zapříčiněny i vlhkostí pocházející právě ze schnoucího oblečení. Pokud jsme podobným částečkám vystavováni po delší dobu, může dojít k rozvinutí různých druhů alergií či chronických onemocnění, jako je například astma. Rozšíření alergenů v domácnosti je pak ještě umocněno prouděním vzduchu od topení.

Nepoděkuje vám ani vaše peněženka

Ačkoli si můžete myslet, že tímto způsobem sušení šetříte, není tomu tak. Vlastně je to právě naopak. Všechen teplý vzduch z topení totiž pohlcuje právě prádlo na něm umístěné, tudíž se nedostává dále do místnosti a nevytopíte ji i přes obrovskou spotřebu. Už jen z tohoto důvodu se vám více vyplatí pořídit sušičku či levnější variantu v podobě sušáku na prádlo.

Zdroj: https://www.manchester.ac.uk/discover/news/why-drying-washing-indoors-can-pose-a-health-threat/, https://content.ces.ncsu.edu/preventing-mold-in-your-home, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/allergies/in-depth/allergy/art-20049365, https://www.villageheating.co.uk/why-you-may-want-to-reconsider-drying-clothes-on-a-radiator/
Přidat na Seznam.cz