Skleník je správnou volbou do každé zahrady. Pěstovat lze zeleninu, bylinky i květiny
Pěstování vlastní užitkové zeleniny a ovoce se v poslední době navrací a stává se cílem mnohých zahrádkářů. Je to i proto, že tyto plodiny jsou sice v obchodech k dostání, ale jsou poměrně drahé a navíc bez dokonalé chuti. Ta se nedá vůbec srovnat s tím, co si sami vypěstujeme. K tomuto účelu je dobré uvažovat i nad pořízením skleníku, který nabízí další možnosti pěstování. Které to jsou a proč si ho zařídit?
Výhody, které poskytuje skleník
Klima skleníku je mnohem příjemnější než venku. Zejména zkraje jara, kdy ještě hrozí přízemní mrazíky, které by mohly rostliny poškodit. Skleník má stálejší teplotu i vlhkost a je možné ho použít třeba pro předpěstování zeleniny. Sezónní zelenina ve skleníku roste rychleji a také o poznání rychleji zraje.
Takže první úrodu lze sbírat mnohem dříve, než by tomu bylo, kdyby rostla venku na záhoně. Je ideální pro pěstování rajčat, paprik nebo okurek. Zasadit si do skleníku ale můžete také bylinky a některé okrasné rostliny, které mají rády teplo a vlhko.
Zelenina bez chemikálií
Když si do svého vlastního skleníku zasadíte zeleninu, můžete si být jistí, že bude bez pesticidů a jiných chemikálií. Hnojit ji totiž lze dobře uleželým kompostem, o který nebývá na zahradě nouze. Vaše zelenina proto bude zdravější i chutnější a můžete ji dávat i malým dětem, které teprve začínají s příkrmy. Získají vitamíny přímo ze zahrady.
Jaký skleník vybrat
Jak už sám název napovídá, skleník tvoří pevná konstrukce, nejlépe hliníková, a tvrzené sklo. Moderní skleníky jsou zajímavým doplňkem zahrady, mají designový vzhled a různé vychytávky – například automatický otevírač skleníkových oken. Ten je velmi účelný, protože se postará o to, aby vzduch uvnitř nebyl přehřátý a rostliny tím netrpěly. Pracuje na principu roztažnosti látky a určitě ho oceníte jako praktickou pomůcku.
Zdroj: https://www.horizonfc.com/about/newsroom/pros-cons-greenhouse-growing