Pro nastavení oken na letní režim stačí pootočit jedním šroubem

Úniky tepla protočí účty do nepříjemných výšin. Na vině bývá špatné těsnění i instalace

Chránit byt před chladem se vyplatí nejen pro příjemné teplo uvnitř místnosti, ale také ke snížení nákladů za topení. Vlhkost hromadící se ve stěnách navíc způsobuje plíseň, která nejen nevypadá hezky, ale je také příčinou řady zdravotních problémů. Z nedostatku tepla uvnitř místnosti často viníme netěsnící okna a dveře. Abyste identifikovali body, kterými uniká nejvíce tepla, musíte byt pořádně prohlédnout.

Těsnění je hlavní viník

Při kontrole oken a dveří se nesoustřeďte pouze na těsnění, které nemusí doléhat. Důležité jsou i mezery v místě jejich instalace. Při nesprávném umístění způsobují, že se dovnitř dostává studený vzduch. Pokud žijete v domě, zkontrolujte také sklep a půdu. Topný systém by měl zkontrolovat odborník. Kontrolu je nejlepší provádět, když venkovní teplota klesne pod bod mrazu.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach ze skříně navždy zmizí díky jednoduchému postupu. Prostor budou mít už pouze příjemné vůně

Kamna nebo jiný druh topení, který vytápí celý domov, je nutné pravidelně kontrolovat. Zvláště když se přes léto nepoužívá, jelikož nečinný stav snižuje účinnost. Navíc se mohou vyskytnout problémy s tahem komína, jehož nesprávným provozem se celý dům ochlazuje. Nejčastějším problémem v bytech je vzduch v radiátorech. Pokud jsou studené, když je zapnete, otočte ventilek jemně šroubovákem a nechte odkapat vodu.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkontrolujte tepelné mosty

Netěsnící okna a dveře mohou mít zdeformované těsnění, které dovnitř propouští studený vzduch. V takovém případě je nejlepší instalovat nové. Jsou snadno dostupné, koupíte je ve všech prodejnách pro kutily. Vyberte ale správnou velikost – příliš velké těsnění způsobí horší zavírání a tenčí nebude plnit svou funkci.

Mohlo by vás zajímat:  Teplá světla a svíčky dodají domovu útulnost a hřejivou atmosféru

Tepelné mosty jsou zlomy v izolaci budovy, kterými uniká většina teplého vzduchu. Vznikají kvůli nesprávné izolaci nebo použití nekvalitních materiálů. Nejčastěji je najdeme na styku stěn a spojů z různých materiálů. Tepelné mosty podporují výskyt plísní a hub. Někdy je stačí zateplit montážní pěnou, silikonem nebo mrazuvzdorným betonem, většinou se ale neobejdete bez odborníka.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/uk/renovate/heating/a1014/reduce-heat-loss-home/
Přidat na Seznam.cz