Umýt a vyleštit okna není žádná věda, stačí znát ty správné postupy
Nezbytnou součástí úklidu a údržby bytu je také pravidelné mytí a čištění oken, což je potřebné nejen kvůli eliminaci prachu, ale také z estetických důvodů, a to i s ohledem na zajištění optimálního proudění vnějšího přírodního světla do interiéru.
Jedná se obvykle o dost náročnou činnost, která se neodvíjí jen od počtu oken a jejich rozměrů a technickém řešení, ale i od období, kdy je prováděna, protože po zimě je samozřejmě usazenin na skle i rámech mnohem více než jindy. Naštěstí při znalosti základních zásad si lze i tuto nelehkou a obecně ne příliš oblíbenou činnost ulehčit.

Nejvhodnější doba
Možná jste před mytím oken dosud neuvažovali nad tím, kdy je pro to nejvhodnější doba. Pokud například sluneční paprsky dopadají přímo na okenní tabule, měli byste s údržbou počkat, protože takto snadno řadu nečistot přehlédnete a výsledek vaší snahy nebude takový, jaký jste očekávali. Samozřejmě ani doba, kdy prší, sněží nebo mrzne, není pro mytí oken vhodná.
Tipy pro optimální postup mytí oken
Před vlastním mytím okenních tabulí je dobré vysát a zbavit nečistot parapety, drážky a rámy. Takto si vlastní mytí oken zjednodušíte. Poté by mělo následovat umytí okna nejprve z vnitřní strany, která je čistší.

Začněte s rámem a až poté umyjte sklo, a to shora dolů. Poté přejděte na vnější stranu okna. Vyzkoušet můžete i následující postup, který vám umožnit lépe vidět, na které straně okna zůstaly případné šmouhy. Z vnitřní strany myjte sklo směrem odshora dolů a z vnější zleva doprava.
Tipy pro dosažení lesku okenních skel
Po umytí okna je sklo zapotřebí otřít dosucha a vyleštit. Důvodem leštění není jen lepší vzhled okna, ale také to, že na vyleštěném povrchu se méně usazuje prach a jiné nečistoty. K leštění se tradičně nejčastěji používají hadříky nebo doměkka zmačkané noviny, ale vyzkoušet můžete také kuchyňské papírové utěrky nebo již nepotřebné nylonové punčochy.
