Údržba přikrývek a polštářů

 

Jak správně pečovat o přikrývky a polštáře, abychom dosáhli jejich co nejdelší životnosti a hygienické čistoty?

Praní

Praní a čištění přikrývek a polštářů by mělo probíhat minimálně 2x ročně. Pokud patříte mezi alergiky na roztoče, perte častěji. Lůžkoviny z dutých vláken samy o sobě výskytu roztočů nezabrání. Jejich výhodou je snadnější údržba, proto nespoléhejte na to, že pokud máte polštář a přikrývku z dutého vlákna, že je nemusíte prát tak často.

Duté vlákno

Pokud nemáte na polštáři a přikrývce štítek, který teplotu i praní určuje, tak perte na teplotu do 60°C v jemném cyklu. Nepoužívejte bělící prostředky obsahující chlór. Sušte na nižší teploty vzduchu – do cca 60°C. Sušte až do úplného vyprchání vlhkosti. Do sušičky můžete vložit tenisový míček, dosáhnete tak větší nadýchanosti a váš polštář a přikrývka budou jako nové.

Peří

Po většinu péřových polštářů a přikrývek je doporučeno prát na teplotu do 30°C. Před sušením se snažte pomocí ručníků materiál co nejvíce vysušit. Nikdy neždímejte kroucením. Spolu s lůžkovinami dejte stejně jak u dutého vlákna do sušičky tenisové míčky pro zajištění nadýchanosti. Po dokonalém vysušení ještě přikrývku a polštář natřepejte.

Mohlo by vás zajímat:  Citron, jedlá soda a ocet: Nic víc pro úklid domácnosti není potřeba

Zmrazte je

Pokud je venku pod nulou, můžete lůžkoviny dávat na mráz a zabránit tak množení roztočů. Ale pozor, alergeny způsobují výměšky roztočů, pouhým zmrazením tedy alergeny neodstraníte. Lůžkoviny takto „mrazte“ minimálně 20 minut.

Pravidelné větrání

Pokud máte tu možnost, nechte peřinu a polštář po ránu pořádně proschnout. Přehoďte je přes zábradlí nebo přes židli.

Bed with white bed sheets and pink peonies on the nightstand. Modern bedroom detailts.

 

Přidat na Seznam.cz