Ucpaný odtok způsobí v kuchyni hotovou kalamitu. Tyhle potraviny nemají v dřezu co dělat!

Je jedno, jestli připravujete rychlou svačinku, nebo velkou sváteční večeři – v dřezu se vždy nějakým způsobem nahromadí špinavé nádobí se zbytky jídla a další odpad. To ale může způsobit mnohé problémy. Mastnota, zbytky jídla a další nečistoty ucpávají a ničí potrubí. Co byste do dřezu za žádných okolností neměli házet?

Tuk ani rýži do odtoku nedávejte

Tuk do dřezu rozhodně nepatří. Olej a jiný tuk totiž patří mezi hlavní viníky ucpaného potrubí. Pokud jste přeci jen do dřezu vylili zbytky po smažení, zkuste do odtoku nalít ještě směs vařící vody, octa a jedlé sody. To samé platí pro těstoviny a rýži, které při kontaktu s vodou nabobtnají a snadno pak ucpou odpadní potrubí.

Léky jsou to nejhorší, co do dřezu můžete hodit. Přestože tak úplně neucpávají potrubí, jsou extrémně toxické pro životní prostředí. Léky se dostávají do vody, znečišťují řeky a způsobují vážná poškození vodním živočichům. Pokud vaříte zeleninu s velkým obsahem vlákniny, zbytky raději vyhoďte do koše. Jsou sice zdravé, mohou ale snadno ucpat odtok a zaseknout se v potrubí.

Mohlo by vás zajímat:  Zatuchlé oblečení není příjemné nikomu. Navraťte svému šatníku svěží vůni
Zdroj obrázku: Freepik

Kávovou sedlinu využijete lépe na záhoncích

Dáte si ráno šálek kávy, další v práci a třeba ještě jeden večer doma? Po vypití oblíbeného nápoje nikdy nevyhazujte kávovou sedlinu do dřezu, protože se může hromadit v potrubí a vést k jeho úplnému ucpání. Co tedy s kávovou sedlinou dělat? Můžete ji použít jako kompost, hnojivo nebo k hubení škůdců na zahradě.

Někteří lidé hází do dřezu i vaječné skořápky, což je samozřejmě špatně. Nemusíte je ale hned vyhazovat do koše, mohou být užitečné v kompostu, jelikož obsahují velké množství vápníku. Poslední na seznamu věcí, které byste neměli házet do dřezu, je mouka. Když totiž mouku smícháte s vodou, vznikne hmota podobná lepidlu, která okamžitě ucpe potrubí a odtok. Stejně jako u těstovin a rýže se malé množství mouky nejspíš nijak vážně neprojeví, pokud do dřezu ale vysypete celý hrnek, nejspíš budete potřebovat instalatéra.

Zdroj: https://www.conserve-energy-future.com/things-you-should-never-put-down-the-drain.php
Přidat na Seznam.cz