Ucpaný odtok pročistí louh nebo kombinace jedlé sody s octem

Ucpaný odtok pročistí louh nebo kombinace jedlé sody s octem

Umýváte nádobí nebo si čistíte zuby v koupelně a najednou zjistíte, že voda do odpadu odtéká velmi pomalu, případně zůstává stát ve dřezu či v umyvadle. Uvědomíte si, že máte problém. Než začnete hledat telefonní číslo na instalatéra, přečtěte si náš návod na to, jak se ucpaného potrubí zbavit. Je to celkem jednoduché.

Gumový zvon

Potrubím odcházejí z domácnosti obvykle nečistoty organického původu – zbytky jídla v kuchyni nebo vlasy a vousy v koupelně. Je celkem pochopitelné, když se jednou za čas odpad ucpe, nevěnujete-li mu patřičnou péči. Je to nepříjemné, ale nikoliv neřešitelné. Doma byste určitě měli mít gumový zvon, který slouží ke zprůchodnění potrubí. V některých případech však zvon nepomůže, takže je nutné přistoupit k jiné metodě.

Mohlo by vás zajímat:  Do dveří lednice nepatří vejce, mléko ani sýry
Zdroj obrázku: Freepik

Pomůže vám louh

V drogeriích se dá koupit čistič odpadů, který obsahuje louh, tedy hydroxid sodný. Ten je natolik agresivní, že organickou nečistotu rozpustí a potrubí zprůchodní. Při manipulaci s ním je třeba opatrnosti, protože se jedná o žíravinu, která by mohla popálit pokožku i oči, jestliže by se na ně dostala.

Vyzkoušejte ocet s jedlou sodou

Pokud ho zrovna doma nemáte a odtok potřebujete rychle uvést zpět do provozu, lze vyzkoušet ocet s jedlou sodou. Do potrubí nasypete asi 50 g jedlé sody a na ni nalijete 150 ml octa. A hned uslyšíte reakci, která vznikne. V odtoku to začne šumět.

Mohlo by vás zajímat:  Neustále zamlžená okna v zimě jsou problém, který má úplně jednoduché řešení

Dřez nebo umyvadlo ucpěte špuntem a nechte směs působit minimálně půl hodiny, aby si mohla poradit s usazeninami na stěnách potrubí. Potom do dřezu nebo umyvadla nalijete proudem studenou vodu. Jestliže to jednou nestačilo, postup s octem a jedlou sodou můžete několikrát opakovat.

Preventivně je vhodné zejména u kuchyňského dřezu používat sítka na odtok, která zamezí ve vpádu nečistot do potrubí, protože je zachytí. Pak jen stačí sítko i se smetím vysypat.

Zdroj: https://www.homeserve.com/en-us/blog/how-to/unclog-kitchen-sink/
Přidat na Seznam.cz