Dodržování pravidel při praní uchová všechny oděvy v perfektním stavu

Dodržování pravidel při praní uchová všechny oděvy v perfektním stavu

Udržování oblečení v čistotě patří k základní péči o domácnost. Prát prádlo je třeba někdy i denně, máme-li početnou rodinu. Naštěstí se za nás o tuto činnost postarají automatické pračky, které jsou moderní vymožeností, na niž nedá snad nikdo dopustit. Značně zjednodušují práci a šetří čas. Praní vyžaduje určitě postupy, abyste měli prádlo opravdu čisté. Které to jsou?

Špatně roztříděné prádlo

Když dáte dohromady do pracího bubnu tmavé ponožky a světlý svetřík, co myslíte, že se stane? No, ve většině případů se z bílého svetru stane svetr šedivý. Proto je důležité špinavé prádlo před praním správně roztřídit. A to nejen podle barvy, ale také podle materiálu. Prát zvlášť byste měli ručníky a utěrky, syntetické prádlo, barevné prádlo, jemné spodní prádlo.

Mohlo by vás zajímat:  Lak na vlasy záclony vyrovná a udrží déle krásné

Každý druh totiž vyžaduje jiný způsob praní. Něčemu vyhovuje nízká teplota, jako například oblečení z funkčních materiálů. Některé druhy prádla je třeba prát minimálně při 60 °C, aby se zničily bakterie a plísně v něm. Týká se to zejména ručníků a utěrek.

Zdroj obrázku: Freepik

Co se zipy a knoflíky

Jestliže máte ve zvyku dát oblečení do pracího bubnu bez jakékoliv úpravy, děláte chybu. Je vhodné prohlédnout kapsy, jestli se v nich neschovává něco, co byste prát neměli – kovové předměty, peníze, papírové ubrousky atd.

Dále je třeba před vložením prádla do pračky zapnout všechny zipy a knoflíky. Omezíte tím případné poškození prádla, ke kterému dochází zejména při ždímání za vysokých otáček. Lidé na to zapomínají a pak se diví, že mají po praní oblečení se známkami poničení.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavit se pavouků v domě pomohou přírodní odpuzovače

Kolik dávat prášku a aviváže

Řada lidí má tendenci dávat pracího prášku více, než je zapotřebí. Potom se stane to, že máchání nestačí všechen prášek z prádla dostat. Prášek se v něm usazuje a způsobuje zašednutí prádla. Platí zde, že méně je někdy více. To platí také pro aviváž, které stačí dát jen optimální množství podle návodu uvedeného na etiketě.

Zdroj: https://www.dummies.com/article/home-auto-hobbies/home-improvement-appliances/appliances/washing-machines/how-to-wash-clothes-in-a-washing-machine-187075/
Přidat na Seznam.cz