Sink 2770890 1920

Ucpaný odpad je noční můra každé kuchyně. Tyto potraviny do něj rozhodně nepatří

Dřez není odpadkový koš a neměl by být používán k likvidaci odpadu. Odtok v dřezu i umyvadle se snadno ucpe a jeho vyčištění není vůbec jednoduché. Bohužel mnoho lidí na toto při pobytu v kuchyni zapomíná a ve dřezu tak leckdy končí suroviny, které v něm nemají co dělat. Co do odpadu rozhodně nepatří?

Káva a čaj

Kávová sedlina nebo čajové lístky jsou něco, co nejčastěji přistává v kuchyňském dřezu. Jemná kávová zrna bývají neškodná, mohou však vést k ucpání odpadních trubek, proto je raději vyhazujte přímo do koše. V případě, že chcete produkovat minimum odpadu, využijte tyto zbytky v péči o tělo či jako hnojivo pro zahradu.

Mohlo by vás zajímat:  Ze staršího pečiva ještě vykouzlíte dobroty ke svačině či večeři pro celou rodinu
Zdroj obrázku: Pixabay

Olej

Mnoho lidí tuto chybu dělá, ale jen málo lidí si je vědomo důsledků. Mluvíme o nalévání oleje do dřezu nebo toalety, bez ohledu na to, zda je studený či horký. Olej podporuje ucpávání trubek, proto se jej raději zbavujte jinak. Jedním způsobem je nechat papírové ubrousky olej vsáknout a následně je vyhodit do odpadků. Druhou variantou je přelití oleje do plastové láhve a následné vyhození do kontejnerů, které jsou k tomu určeny.

Zdroj obrázku: Pixabay

Mouka

Mouka v kombinaci s vodou tvoří hustou a lepicí hmotu, která by v žádném případě neměla přijít do odtoku. Než začnete umývat nádobí, ve kterém je zbytek mouky, vysypejte ji raději do odpadkového koše a až poté nádobí umyjte.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte svou lednici nepříjemného zápachu. Ty nejlepší metody ji zanechají svěží i bez zbytečné chemie

Zbytky jídla

Právě ty dokáží odpad velmi rychle ucpat. Nejčastěji se jedná o skořápky, kousky masa nebo semena. Obzvláště chia semínka či lněná semínka mají vysokou absorpční schopnost, proto v odpadu výrazně zvýší svůj objem a následně jej ucpou. Totéž platí pro zbytky masa, těstovin, zeleniny, slupky od brambor nebo ovoce. Tyto kousky odpad ucpou, hromadí se, časem znemožní odtok vody a způsobí nepříjemný zápach. 

Pozor při renovaci

Všechny zbytky po dokončení renovace, jako jsou barvy, cement nebo lepidla, by v žádném případě neměly skončit v odtoku. Jejich likvidace tímto způsobem znečišťuje životní prostředí, ale může také způsobit ucpání odpadu.

Přidat na Seznam.cz