Sink 5004133 1920

Ucpané potrubí v kuchyni je častý problém, který snadno odstraní jednoduché prostředky

Ucpané potrubí je častá porucha v běžných domácnostech. Odpadní trubky se zanesou mechanickými nečistotami a voda špatně odtéká. Potrubí se přitom ucpe velmi snadno. Stačí chomáč vlasů, pár chlupů z domácích mazlíčků nebo zbytky potravy.

Ucpaný dřez přitom vyřešíte poměrně snadno. Někdo si pomáhá chemickými čisticími prostředky. Ty ale obsahují pro zdraví a přírodu nepříliš prospěšné látky jako hydroxid sodný, nebo dokonce louh. Na vyčištění potrubí vám přitom ale stačí pár věcí, které máte doma po ruce.

Mohlo by vás zajímat:  Tyto nezbytnosti nesmí chybět v žádné kuchyni. Usnadní každodenní úklid bez námahy
Zdroj obrázku: Pixabay

Sprcha horkou vodou

Trápí-li vás ucpaný dřez, prolijte ho horkou vodou. Nejčastější příčinou ucpaného dřezu jsou totiž zbytky jídla a usazená mastnota v trubkách a sifonu. Naplňte varnou konvici horkou vodou a převařte. Okamžitě po převaření opatrně prolijte výlevku vodou. Ta by měla rozpustit usazenou mastnotu a spolu s ní vypláchnout potrubí od zbytků potravy.

Pokud vám tento způsob nezabere, vyrobte si domácí náhradu chemických čisticích prostředků. Do výlevky nasypte plnou sklenici jedlé sody a okamžitě ji zalijte stejným množstvím octa. Výlevku uzavřete a nechte působit zhruba 30 minut. Po uplynutí času prolijte výlevku opět horkou vodou. Pokud tento způsob nezabere, zopakujte ho.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavte svou lednici nepříjemného zápachu. Ty nejlepší metody ji zanechají svěží i bez zbytečné chemie
Zdroj obrázku: Pixabay

Nečistoty odstraníte i ručně

Pokud horká voda a jedlá soda nezabírají, vyčistěte potrubí ručně. Nejčastějším místem, ve kterém se usazují nečistoty, je sifon. Ten se nachází pod dřezem a vy ho snadno odšroubujete instalatérskými siko kleštěmi. Před odstraňováním si dejte pod sifon kbelík nebo hrnec na vodu, která z něho vyteče.

Po odšroubování sifonu ho ručně vyčistěte od usazenin a nečistot. Sifon můžete také namočit do horké octové vody, která rozpustí i ty nejodolnější usazeniny. Pokud se nečistoty nacházejí až za sifonem, využijte instalatérské pero, které mechanicky pročistí odpadní potrubí a odstraní usazeniny.

Přidat na Seznam.cz