Tři přírodní postřiky podpoří růst i bohatou úrodu nejen rajčat. Chemické prostředky už nebudete potřebovat
Zelenina ze zahrádky chutná nejlépe, ale dosáhnout bohaté úrody vyžaduje velké úsilí a také správnou péči. Rostliny totiž potřebují dostatečnou výživu a ochranu před škůdci nebo různými plísňovými chorobami. Někteří pěstitelé proto volí chemické prostředky, které jsou dostupné v hobbymarketech nebo v zahradnictví. Tyto přípravky však mohou zamořit záhony a půdu agresivními chemikáliemi. Přitom je takový postup zcela zbytečný, existují přírodní postřiky na rajčata a jinou zeleninu, které jsou stejně efektivní, ekologické a nestojí takřka nic!
Kvasnicový postřik s baktericidními účinky
Rajčata podpořit v růstu a zajistit, aby rostliny nenapadly houbové choroby? Pomohou kvasnice, které se běžně používají na kynutí těsta. Droždí obsahující kvasinky podporuje růst i kvetení, k tomu vylepšuje půdní mikroflóru, působí proti škůdcům a chrání před plísněmi. Příprava postřiku je nadmíru snadná, stačí rozpustit jednu kostku droždí v půl litru plnotučného mléka. Poté smíchat ve třílitrové lahvi s vodou a přidat hobliny šedého přírodního mýdla. Roztok se aplikuje pomocí rozprašovače přímo na rostliny rajčat nebo jiné zeleniny jednou za 5–7 dní.

Postřik z plevele
Přeslička rolní patří u zahradníků mezi plevel, který by se neměl podle jejich mínění na zahradě vyskytovat. Než jej vyhodit na kompost je vhodnější přesličku zužitkovat a připravit z ní ekologický přípravek, který ochrání před houbovými chorobami a před škůdci, především před mšicemi nebo sviluškami. Pro výrobu postřiku se používá sušená přeslička. Stačí zalít 150 gramů sušené byliny třemi litry vody a nechat prokvasit. Výsledná směs se přecedí, vlije do láhve s rozprašovačem a používá se každé tři dny na ošetření rajčat a další plodové zeleniny, ovocných stromů nebo vinné révy.
Na rajčata s česnekem
Dalším výtečným baktericidem je česnek, který působí na člověka jako přírodní antibiotikum, pro rostliny je naopak skvělým fungicidním prostředkem. Díky intenzivnímu aromatu odpuzuje škůdce, především mšice nebo housenky. Na přípravu přírodního extraktu je zapotřebí 200 gramů česneku, který se rozmačká, přesype do hlubší misky a zalije vodou. Směs se nechá odstát 24 hodin, druhý den se vaří po dobu 20 minut a po zchladnutí se přecedí přes sítko. Aplikuje se pomocí lahvičky s rozprašovačem jednou za 7 dní.
Zdroj: https://home.howstuffworks.com/green-living/homemade-organic-gardening-sprays.htm
