pug-801826_1920 (5)

Charakteristické změny chování psa nemusí být banalitou, ukazují na nemoci které je nutné podchytit včas

Být majitelem psa s sebou obnáší, kromě všech radostných chvil, také pravidelnou péči o jeho zdravotní stav. Mimo kontroly u zvěrolékaře je třeba také obezřetnost ohledně chování zvířete. Jakékoliv změny mohou značit přítomnost zdravotních potíží, které je třeba včas řešit. Znalost nejčastějších příznaků pak může vašemu zvířecímu příteli zachránit život.

Pokles energie

Pro domestikovaná zvířata, mezi nimiž má pes své nezastupitelné místo, jsou typické různé povahové rysy. Někteří psi jsou spíše klidnější, jiní naopak překypují energií. V případě, kdy u psa, pro nějž je typické obrovské množství energie, dojde v produktivním věku k výraznějšímu poklesu chuti do života, může se jednat o zdravotní problém. Pozorujete-li tento jev dlouhodobě, obraťte se na zvěrolékaře.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Změna chuti k jídlu

Pokud pes ztratí chuť k jídlu, nemusí se vždy jednat o příznak zdravotních komplikací. Přesto je i zde obezřetnost na místě. Vzhledem k citlivosti čichových orgánů se může jednat o „pouhou“ zatuchlost krmiva, svůj podíl zde může mít také únava či vysoké teploty. Jedná-li se o závažnější problém, bývá ztráta zájmu o krmivo spojena s dalšími výraznějšími změnami – problémy s žaludkem, které se projevují zvracením či průjmem, nezvykle vysoká potřeba spánku či celková apatie. V těchto případech nechejte svého psa prohlédnout zvěrolékařem.

Mohlo by vás zajímat:  Sůl nad zlato: její jedinečné účinky v domácnosti i kosmetice využívají lidé po celém světě

Zvracení

Ne vždy je zvracení jevem poukazujícím na zdravotní potíže – takto dochází u psů k čistění žaludku např. od cizích těles. Zvýšená pozornost je na místě tehdy, kdy se ke zvracení přidá také průjem. Tato kombinace výrazně přispívá k dehydrataci a oslabení organismu. Pokud se v takto vyloučených zbytcích objeví krev, obraťte se na odborníka. Tyto problémy mohou značit přítomnost infekcí, potíží s orgány či cukrovky.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Stav srsti

Nejpatrnější změny bývají spojené se stavem srsti. Na ní se zdravotní komplikace mohou projevovat jednak intenzivnějším vypadáváním chlupů, častokrát dochází také k matnosti, vyšší křehkosti či změně barvy. Jedná-li se o matnost, zaměřte se na příjem vitamínů. Nacházíte-li v srsti lysiny, vyrážky, ztěžka se hojící rány či výrůstky, obraťte se na zvěrolékaře. Leccos prozradí také oči – ty by měly být čiré, bez nánosů slz či hnisu. Nezapomínejte ani na dentální zdraví – o čistotu chrupu se můžete postarat vhodnými pomůckami.

Přidat na Seznam.cz