Těchto šest skvělých triků vás přesvědčí, že kávová sedlina do koše rozhodně nepatří

Těchto šest skvělých triků vás přesvědčí, že kávová sedlina do koše rozhodně nepatří

Co udělat s kávovou sedlinou po vypití kávy? Jednoduše vyhodit? Ještě předtím, než zásobník z kávovaru vysypete do odpadkového koše, si přečtěte, jak můžete lógr využít. Existuje totiž celá řada způsobů využití zbytků kávy, která pohlcuje pachy, vyčistí mastné nádobí a zahladí škrábance na nábytku. K čemu ještě lze kávu, zrnkovou i rozpustnou, čerstvě mletou i použitou, využít?

1.     Namísto osvěžovače vzduchu

Káva dokáže skvěle absorbovat pachy, osvědčila se především v chladničce. Stačí nasypat sedlinu do sklenice, vložit lednice a jednou týdně měnit. Obdobné použití je v pokojích, na toaletě, nebo dokonce v šatníku. Dobře funguje v autě pro eliminaci kouřového zápachu, čerstvě namletou kávu nasypejte do bavlněného sáčku nebo ponožky, přidejte i pár kapek vonného oleje a dejte pod sedačku, v místnosti naopak zavěste do prostoru.

Mohlo by vás zajímat:  All inclusive destinace jsou populární, mohou však být zátěží pro životní prostředí

2.     Odstranění zápachu z rukou

Při přípravě pokrmů a práci s cibulí, česnekem nebo rybami zůstává na kůži nepříjemný zápach. Stačí vzít lžičku kávové sedliny a pořádně promnout v rukou, po opláchnutí bude zápach pryč.

3.     Na vyčištění mastnoty a připálenin na nádobí

Hrnce, pekáče nebo mastné talíře? Pomocí čerstvě namleté kávy připáleniny a mastnotu odstraníte krouživými pohyby, poté omyjte pod tekoucí vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

4.     Zahlazení škrábanců na tmavém nábytku

Z instantní kávy a vody v poměru 3 : 1 vytvořte v mističce pastu, naneste ji na škrábance na tmavém nebo mahagonovém nábytku a opatrně zahlaďte hadříkem, po zaschnutí můžete přetřít voskem na nábytek, který bude zářit jako nový.

Mohlo by vás zajímat:  Pečicí prášek vylepší nejen moučníky. Jeho další možnosti využití překvapí svými účinky

5.     Odpuzovač hmyzu a vos

Jak vyhnat mravence ze spíže? Pomocí kávové sedliny, kterou rozdělíte do menších nádob a rozmístíte tam, kde se nejčastěji pohybují. Komáry a vosy odpudí kávová zrna, která dejte do starého popelníku a zapalte je. Můžete použít také sušenou kávovou sedlinu. Kouř z kávy odežene většinu polétavého hmyzu.

6.     Kávová sedlina jako hnojivo nebo do kompostu

Zbytky kávy fungují jako výborné hnojivo, sedlina totiž obsahuje dusík a další minerály, při přesazování je dobré vysypat jí dno květníku. Kávová sedlina z kávovaru se hodí také do kompostu. Při vysypání cestiček sedlinou navíc uchráníte úrodu také od suchozemských plžů.

Zdroj: https://spotremoval.coit.com/coffee-stain-removal
Přidat na Seznam.cz