Také v čistých domácnostech bez zvířat mohou být blechy, odhalí se pohledem na lidskou kůži
Dobrou noc, ať vás blechy štípou celou noc, je fráze, kterou jsme jako malé děti slýchávaly každý večer před spaním, ale nebraly jsme ji vážně, dokud jsme si ovšem domů nepořídili nějakého mazlíčka. Každý z nás už většinou vlastní doma nějaké to domácí zvířátko, ať už je to pes, kočka, plaz, nebo nějaký drobný savec. S nimi jsou spojené příjemné zážitky a vše hezké, ale co když se najednou objeví nečekaní návštěvníci? Mohou to být komáři, mouchy, nebo jakýkoliv jiný hmyz, ale co se týká domácích mazlíčků, tak nás nejvíce trápí blechy. Co se týká blech, je mnohem lepší prevence než se jich poté dlouho zbavovat. Většina blech totiž není na samotném zvířeti, ale v prostředí.
- Nemoci přenášené blechami
- Projevy výskytu blech
- Léčba psa
- Domácnost
Nemoci přenášené blechami
Kromě samotného kousnutí mohou některé blechy přenášet i bakterie a s tím nemoci jako jsou například mor nebo tyfus. Některé blechy mohou sloužit i jako přenašeči tasemnic, a proto je lepší blechám předejít.
Projevy výskytu blech
Zablešení může být nejenom velmi nepříjemné, ale v horších případech i velice nebezpečné. Problémy se mohou pohybovat od „normálního“ svědění, až po rozškrábání kůže, z kterého mohou vznikat záněty. Pokud se blech vyskytne na zvířeti hodně, veterinář to pozná odběrem krve. Zvíře totiž bude chudokrevné. Projevy u lidí jsou obdobné jako u zvířat. Člověk pociťuje svědění, nutkavost škrábání a objevuje se po těle svědivá vyrážka, nejčastěji tam, kde je kůže nejslabší. Pokud zvíře trápí blechy, kouše se nejčastěji na hlavě, na krku, ve slabinách a v okolí ocasu.

Léčba psa
Léčbou nemůže projít jen zvíře, ale i samotné prostředí, ve kterém se náš mazlíček vyskytoval. Existuje mnoho druhů preparátů, kterými se zvíře může odblešit, ať už jsou na chemické, nebo přírodní bázi, ale pozor. Neznamená to, že když je přípravek přírodní, tak není toxický, jak se většina lidí domnívá. Existují například přípravky na bázi levandule. Na chemické bázi existuje spousta přípravků, většina ve formě pipety, která se jim kápne na hřbet. Pro blechy je to toxické a během pár dní umírají. Mezi takové přípravky patří třeba Selehold, Credelio, Bravecto, nebo například Frontline sprej, které jsou k dostání u každého veterináře a na každé webové stránce. Jen je potřeba si dát pozor na váhové kategorie, abychom zvířeti neublížili.

Domácnost
Když odblešíme psa, přichází na řadu domácnost. Je nutné myslet na to, že blechy se mohou nacházet v posteli, na gauči, na oblečení…kdekoliv. Je také důležité myslet na to, že blechy přežijí bez potravy i několik měsíců a kladou nespočetně mnoho vajíček. Pokud se tedy zbavíte jen dospělých blech, situace se bude opakovat pořád dokola. Je proto nutné důkladně vysávat, abyste se zbavily i vajíček. Musíte také vyměňovat sáčky ve vysavači, protože blechy by mohly vyskákat ven. Vše musíme také důkladně vyprat a není k zahození parní čistič. Poté se vše vystříká dezinfekčním prostředkem. Jednou z nejznámějších značek je Bio Kill, ale pozor. Přípravek obsahuje látky, které jsou pro kočky toxické, a proto je nutné zamezit kontaktu kočky s tímto čističem. I když toto vše podstoupíte, je nutné stále mazlíčka sledovat a kontrolovat, zda se nezačne znovu škrábat a případně ihned zakročit a opakovat to stejné kolečko. Jak už tu bylo zmíněno. Blechy jsou přenašečem tasemnice, takže při každém zablešení je také nutné psa/kočku odčervit, a to buď odčervovací pastou, nebo tabletkou, taktéž dostupnou v lékárnách nebo u veterináře. s
