Rice 2380808 1920 1024x683[1]

Světoznámou asijskou přílohu známe jenom z talířů, ale ti chytřejší ji ukládají také do skříně

Jednou z nejznámějších a nejpoužívanějších příloh na celém světě je rozhodně rýže. Tu má každý z nás spjatu především s Asií. Jak s ohledem na lokaci pěstování, tak s ohledem na popularitu. Rýže však nemusí končit vždy jenom na talíři. Má i jiná, zajímavější využití, na která se často zapomíná. Rýže je unikátní nejenom co do množství druhů, nebo zajímavé chuti. Má i unikátní vlastnosti spojené s pohlcováním zápachu. A právě ty se dají v domácnosti velmi efektivně využít.

Stop vlhkosti

Jestliže znáte fakt s rýží a telefonem, jistě vám bude jasné, jaké schopnosti rýže má – váže na sebe vodu a absorbuje vlhkost. Jistě pro mnoho z nás tato informace může být užitečná, protože některé domácnosti mají zvýšenou vlhkost a tím pádem bude vaše oblečení ve skříni navlhlé. Vlhkost ve skříni není nic příjemného – způsobuje pachy a hrozí plesnivění oblečení, což vede ke zdravotním potížím.

Mohlo by vás zajímat:  Zvolené osvětlení má vliv na domácí atmosféru a funkčnost prostoru

Osvěžte vzduch

Absorpce vlhkosti není jediná vlastnost rýže, může současně fungovat i jako účinný osvěžovač vzduchu či oblečení. Do rýže přidejte několik kapek éterického oleje vaší oblíbené vůně a budete nadmíru spokojeni s úžasně vonící místností či oblečením. Nekupujte drahé osvěžovače vzduchu, vyrobte si jej sami, a to velmi levně, a navíc rychle. Vůni můžete zvolit podle svých předností a oblíbenosti, což je výhoda.

Zdroj obrázku: Pixabay

Postup

Jak vyrobit takový osvěžovač vzduchu či pohlcovač vlhkosti? Suroviny má každý z vás doma a postup je více než jednoduchý, můžete do výroby zapojit i děti a osvěžovače umístit na více místech. Přichystejte si tyto suroviny:

  • mísa
  • oblíbený éterický olej
  • kus látky
  • gumička či provázek
Mohlo by vás zajímat:  O svátcích si letos dopřejte harmonii s Natuzzi Italia

Rýži promíchejte s 20 kapkami éterického oleje. Nyní vezměte kus látky, klidně i staré tričko a přikryjte misku. Hadřík, látku či tričko pevně upevněte k misce. Nyní už zbývá poslední – umístěte misku tam, kde je potřeba. Ale pozor, umístěte ji tak dobře, aby se k ní nedostaly děti ani domácí mazlíčci. Přibližně po měsíci rýži vyhoďte a vyměňte ji za novou. Doporučujeme vždy použít obyčejnou bílou rýži, nikoliv hnědou.

Utopený telefon

Spadl vám mobilní telefon do vody? Nebude nic jednoduššího než jej umístit do rýže. Jak jsme se již výše zmínili, rýže dokonale absorbuje vlhkost z vašeho telefonu. Vysypejte do zip sáčků rýži a poté vložte telefon. Sáček uzavřete a ponechte v rýži alespoň dva dny. Před umístěním do rýže nezapomeňte vyjmout sim kartu a baterii. Doporučujeme v žádném případě na vysoušení elektroniky nepoužívat horký fén.

Zdroj: https://dampsolving.com/rice-absorb-moisture/
Přidat na Seznam.cz