table-349677_1920

Dřevěný nábytek je nadčasový, aby vydržel krásný, zbavte ho chytře všech skvrn

Dřevěný nábytek je stylový a nadčasový, má dlouhou životnost, ale jen za předpokladu, že se o něj adekvátně staráte, věnujete mu dostatek péče a neobjeví se na něm skvrny. Stoly, skříně nebo dřevěné desky jsou praktické, stačí je řádně čistit, aby se hrubé nečistoty nezanášely do dřevěného podkladu. Vhodné je pravidelně nábytek impregnovat, olejovat nebo nalakovat, aby si zachoval lesk a chránil před zanášením prachu. I tak se ale mohou na stole, skříňce nebo jiném kusu nábytku objevit kolečka od hrnků s horkými nápoji nebo jiné světlé a nevzhledné skvrny. Jak na ně?

Dřevěný nábytek potřebuje ochranu

Oproti laminu nebo plastu je nutné dřevěným výrobkům věnovat pozornost a dbát, aby se zbytečně nepoškozoval. Při pití horkých nápojů je vhodné používat podtácky, při práci na stole podložku, aby se při rukodělných pracích nedostaly barvy nebo lepidlo na desku stolu. Když už se ale tak stane, nelámejte nad stolem nebo jiným kusem nábytku hůl, vše lze napravit pomocí praktických rad.

Mohlo by vás zajímat:  Jak nejrychleji upevnit kabely k povrchu?
Zdroj obrázku: Pixabay

Pasta ze soli a olivového oleje

Jistě se najde v drogerii nebo specializovaných obchodech s nábytkem řada přípravků pro ošetření dřeva, ale můžete si vyrobit ošetřující pastu sami doma. Postačí smíchat v misce 3‍/‍4 hrnku hrubé mořské soli s troškou olivového oleje. Míchejte směs, dokud nevznikne hutná pasta. Pastou potřete danou skvrnu na nábytku, ale netřete ani nedrhněte, ať povrch nepoškodíte. Nechte působit 3 hodiny a poté pomocí vaty setřete a dotřete papírovou utěrkou. Lesk můžete dodat pomocí čistého olivového oleje.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ošetření majonézou nebo zubní pastou

Máte doma stůl z masivu a bojíte se, že by olejovaný povrch desky sůl poškodila? Nahraďte pastu majonézou. Stačí kápnout majonézu na skvrnu a přidávat další vrstvy po zaschnutí, po několika hodinách setřete papírovou utěrkou. U tmavších barev nábytku se doporučuje do majonézy přimíchat trošku popela. Kromě majonézy můžete stejným způsobem použít zubní pastu. Jako poslední záchrana může pomoci teplý vzduch, nasměrujte na skvrnu fén, případně položte 2 vrstvy utěrky a přežehlete žehličkou. 

Přidat na Seznam.cz