Svařené víno zahřeje na těle i na duši. Je lékem, který nikdy neomrzí

Svařené víno zahřeje na těle i na duši. Je lékem, který nikdy neomrzí

Svařené víno se vyrábí z červeného vína a je jedním z nejstarších hřejivých nápojů, které lidstvo zná. Je ideální pro zimní procházky a zaručeně patří k vánočním trhům. Často si ho můžeme vychutnat i po aktivním dni na sjezdovce. Tento nápoj má zajímavou historii a blahodárné účinky.

Historie svařeného vína

Svařené víno patřilo k oblíbeným nápojům římské smetánky. Bylo slazeno medem a výrazné aroma získalo díky použitému koření. Ve středověku si svařené víno dopřávali králové, biskupové a šlechtici. Protože ve východní Evropě byla přesila milovníků piva, svařené víno se již nepřipravovalo pouze z červeného vína. Každá evropská země si vytvořila své vlastní tradice. V německy mluvících zemích se můžeme nejčastěji setkat se svařeným pivem a červeným vínem. Lyžaři mají také možnost ochutnat svařené bílé víno.

Mohlo by vás zajímat:  Skvrny od propisky už nebudou problém. Stačí znát jednoduché triky, které je pomohou odstranit
Zdroj obrázku: Freepik

Svařené víno jako pomoc při nachlazení

Klasické svařené víno je nápoj, po kterém rádi saháme na podzim a v zimě. Je to nejlepší způsob, jak se zahřát a uvolnit po náročném dni. Kromě toho má svařené víno i léčivé účinky. Dříve nebyly známé přesné vlastnosti svařeného vína, ale dnes již ano. I když víno samo o sobě nepomůže vyléčit nachlazení, dodává tělu cenné antioxidanty. Éterické oleje, které se uvolňují z koření, mají antibakteriální a antivirové účinky. Svařené víno se skořicí, hřebíčkem, kardamomem, zázvorem, anýzem a muškátovým oříškem je proto silný protizánětlivý koktejl. Pokud jste promočení nebo promrznutí, tento horký nápoj vás příjemně zahřeje a ochrání oslabené tělo před nachlazením. Pokud již nachlazení jste, vezměte si tento nápoj a inhalujte jeho vůni.

Mohlo by vás zajímat:  Zbytky od oběda nepatří do kočičí misky! Kočky ke spokojenému bříšku potřebují mnohem víc

Domácí výroba svařeného vína

V obchodech můžete koupit již hotové svařené víno. Jeho výhoda je, že je levné a již předem dochucené. Bohužel nebývá připravováno z toho nejlepšího vína. Můžete si ovšem svařené víno vyrobit i doma. Stačí do hrnce nalít víno a přidat koření. V obchodech můžete koupit hotovou směs koření na svařené víno. V této směsi najdete skořici, kardamom, hřebíček a anýz. Pokud chcete ve svařeném víně ubrat procenta alkoholu, nechte ho chvíli povařit. Poté přidejte kousky pomeranče a trochu malinové šťávy.

Zdroj: https://www.healthshots.com/healthy-eating/nutrition/5-surprising-benefits-of-drinking-mulled-wine/
Přidat na Seznam.cz