salt-3285024_1920

Sůl nad zlato. Její potenciál je mnohem větší než jen dochucení jídel

Obyčejná kuchyňská sůl je nejoblíbenějším kořením, které najdete v každé domácnosti. Obohatí chuť mnoha pokrmů, i když je známo, že ve velkém množství škodí zdraví. Co však málokdo ví, je to, že sůl dokáže posloužit také jako velmi účinný čisticí prostředek. Nejen že je bezpečnější a levnější než chemické čističe, ale je také šetrná k životnímu prostředí. Pomocí soli jednoduše umyjete připálený hrnec, vyčistíte ucpané umyvadlo nebo vyleštíte podlahu. Pojďme se podívat, jak na to!

Čištění solí v kuchyni

  • Připálený hrnec

Připálili jste jídlo a hrnec teď nejde umýt? Díky soli se vám to podaří. Na spálené dno stačí nasypat hodně soli, přilít horkou vodu a nechat přes noc působit. Ráno přiveďte vodu k varu, nechte pár minut povařit. Poté vodu vylijte a dno otřete houbičkou. Připáleniny se tak snadno uvolní.

  • Špinavá trouba

Vzhledem k tomu, že sůl dobře absorbuje mastnotu, je vhodná k čištění trouby. Nasypte sůl do trouby všude tam, kde je špína, a troubu zahřívejte tak dlouho, dokud sůl nezhnědne. Potom troubu vypněte, sůl otřete hadříkem a vnitřek trouby vlhkou houbou. Pokud je mastnota opravdu odolná, vytvořte si pastu ze 2 lžic soli a 1 lžičky parafínu. Pastu natřete na znečištěné místo a po 20 minutách setřete a troubu umyjte teplou vodou. 

  • Ucapaný dřez nebo umyvadlo
Mohlo by vás zajímat:  Dokonale čistý sprchový kout je vizitkou každé koupelny, s těmito triky půjde úklid snadno

K vyčištění ucpaného dřezu použijte směs soli, jedlé sody a citronové šťávy. Smíchejte půl sklenice každé z těchto surovin, nalijte do odtoku a zalijte konvicí vroucí vody. Nechte hodinu působit a poté umyjte dřez teplou vodou.

Zdroj obrázku: Pixabay

Čištění podlah a koberců

Sůl lze použít i k mytí a leštění podlah: nalijte do kbelíku teplou vodu a přidejte půl sklenice soli. Podlahu vytřete mopem jako obvykle. Díky soli bude podlaha krásně čistá a zářivá. Při čištění solí se vyhněte mramorovým povrchům, mohla by je poškodit.

Zdroj obrázku: Pixabay

Už žádné skvrny od vína!

Už se nemusíte bát skvrn od vína nebo kávy na koberci či oblečení! Zmizí beze stopy, pokud na ně dáte sůl s trochou vody. Vzniklou pastu nechte na skvrně hodinu působit a poté ji důkladně opláchněte teplou vodou. Koberec bude jako nový. Zbavujete-li se tímto způsobem skvrn na oblečení, dejte ho po hodině působení vyprat do pračky. 

Zdroj: https://www.gardeningchannel.com/25-ways-you-should-use-salt-around-the-house/
Přidat na Seznam.cz