Stříbrné šperky jsou skvost, o který je důležité pečovat. Přinášíme jednoduché metody

Stříbrné šperky jsou skvost, o který je důležité pečovat. Přinášíme jednoduché metody

Mnoho lidí se domnívá, že péče o drahé šperky musí být stejně nákladná jako jejich samotný nákup. Čištění stříbra si spojují pouze s prací odborníka, kterému za službu nechávají podstatnou část své výplaty. Návštěva klenotníka ale není jedinou možností, jak šperkům vrátit lesk. Podívejte se, jaké domácí prostředky obnoví bývalou nádheru vašich stříbrných klenotů.

Hliníková fólie se solí

Stříbro lze vyčistit pomocí soli a hliníkové fólie. Připravte si misku (nesmí být kovová) a vyložte ji alobalem. Poté dovnitř vložte šperky, které chcete vyčistit. V samostatné sklenici si připravte roztok soli a horké vody. Ten nalijte na šperky a nechte několik hodin působit. Takové čištění můžete provádět i přes noc. Nakonec šperky opláchněte pod tekoucí vodou a osušte utěrkou z mikrovlákna.

Mohlo by vás zajímat:  Nejvyšší čas zasadit řeřichu a oves. Na Velikonoce se krásně zazelenají

Stříbro lze vyčistit také pomocí sody. Tento způsob je ideální pro šperky, na kterých se objevil černý povlak. Připravte si roztok z jednoho litru horké vody, lžičky sody a lžičky octa. Dobře promíchejte a poté do tekutiny ponořte stříbrné šperky, které chcete vyčistit. Počkejte patnáct minut, poté opláchněte pod tekoucí vodou a otřete hadříkem, nejlépe z mikrovlákna.

Zdroj obrázku: Freepik

Pasta z bramborového škrobu

Pokud jsou vaše stříbrné šperky zašlé, můžete na ně použít bramborový škrob. K tomu je třeba připravit si speciální pastu. Vyrobíte ji snadno ze dvou sklenic bramborového škrobu smíchaných s půl sklenicí studené vody. Měla by vzniknout kompaktní hustá hmota, kterou použijete k vyleštění šperků. Je to časově náročná procedura, avšak odstraní všechny usazeniny a šperkům dodá krásný lesk.

Mohlo by vás zajímat:  Roličku od toaletního papíru využijí zahradníci i lidé, kteří milují pořádek

Poslední metodou, kterou můžete vyzkoušet, je vyčištění stříbra zubní pastou. Stačí malé množství a trocha času. Naneste pastu na zčernalé šperky a nechte ji chvíli působit. Ničím šperk nedrhněte, abyste nepoškrábali hladký povrch. Šperk důkladně opláchněte pod tekoucí vodou a poté jej otřete měkkým hadříkem.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/tips/how-to-clean-silver-jewelry/
Přidat na Seznam.cz