Girls 5801275 1920

Při výběru psího plemena je třeba obezřetnost, některá nemusí být vhodná ani do bytu, ani k dětem

Každý z nás, kdo si chtěl někdy pořídit nějakého psího kamaráda určitě přemýšlel nad tím, jaké plemeno si vybrat, když jich existuje tolik. V první fázi si musíte položit otázku, na co pejska především chcete. Zda ho s sebou budete brát na nějaké delší túry, podnikat s ním nějaké sporty, nebo zda to má být třeba jen „gaučový“ pes. Když si položíte tuto základní otázku, druhá otázka zní, jak má být pejsek velký. Ne každý doma snese velké plemeno, jiní je naopak upřednostňují. Je to na každém z nás. Občas také lidé přemýšlí, zda si pořídit malé štěně, dospělého psa, anebo třeba pejska z útulku. V každém případě je potřeba počítat s nutnou dávkou zodpovědnosti. U malého štěněte je potřeba věnovat mu hodně času, cvičit ho a ze začátku se nevyhnete poměrně častým návštěvám veterináře. U dospělého pejska zase nemáte jistotu, jak je již vychovaný. Už předešlá rodina ho naučila nějakým zvykům a ty se těžce mění. V neposlední řadě tu máme útulkové pejsky, s kterými je většinou nejvíce starostí. S takovými pejsky, u kterých nevíme, čím si prošli, je potřeba mít hodně trpělivosti a času na to se mu věnovat. No a jaká plemena tu tedy máme? 

  • Yorkšírský teriér
  • Bišonek
  • Papilon
  • Pomeranian
  • Pudl
  • Labradorský retrívr
  • Boxer
  • Zlatý retrívr

    Zdroj obrázku: Pixabay.com

Yorkšírský teriér

Yorkšírký teriér je vhodný zejména pro ty, kteří hledají malé a celkem nenáročné plemeno. Je třeba ale dbát o jeho srst, která stále roste. Je to mírně aktivní plemeno a bohatě mu postačí krátká procházka každý den. Je ale zapotřebí výchova, jinak tento pejsek dokáže být hodně tvrdohlavý. Je také nutné dbát o jeho stravu. Yorkšíři mají několik onemocnění, která jsou pro něj typická. Patří mezi ně například suché oko (tvoří málo slz), problémy s klouby a porucha štítné žlázy. Když ale o Yorkšíra budete pečovat s láskou, je jedním z plemen, které vám bude věrné celý život.

Bišonek 

Bišonek je malé plemeno psů, které vypadá trochu jako klubko bavlnky. Bišonci se doporučují pořizovat k dětem, neboť jsou velice přátelští a také je velice vhodný do bytu. Bišonek, zejména štěňata, potřebují hodně pohybu, neboť jsou velmi energičtí a nejradši běhají za míčem. Dobře se také trénují a dokážou se přizpůsobit téměř jakémukoliv životnímu stylu. Snad jediná nevýhoda u tohoto plemene je, že hojně využívá svého daru komunikativnosti a tím je právě štěkot. Bude si bránit své teritorium, ať už jen půjde kolem plotu sousedovic pes anebo uslyší zlověstné vrzání výtahu.

Boxer 

Pokud hledáte středně velkého a velmi energetického psa, pak je tu pro vás právě boxer. Je to velmi hravý pejsek, který se ovšem nehodí do bytu, nýbrž do baráčku s velkou zahradou, kde bude mít dost místa na to se vyběhat. Je to věrný pes a pes ochranář, a proto se hodí i do rodiny s dětmi. Péče o boxera je přitom velmi jednoduchá. Stačí pohyb a tvrdý výcvik

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Labradorský retrívr

Labrador je jedním z neoblíbenějších, středně velkých psů. Dobře se přizpůsobují a jsou velmi dobří k dětem. Nejvíce se hodí do rodiny, kde je spousta pohybu a tréninku. Labradoři mají také velký sklon k nadváze. Pokud nebudete opatrní a nebudete hlídat, kolik toho snědí, tak z něj brzy budete mít dva.

Mohlo by vás zajímat:  Březen je pro zahradu důležitý měsíc. Je čas na úklid a přípravu rostlin na sezónu
Přidat na Seznam.cz