Prádlo stále jako nové i po několika vypráních. Trik je ve správném třídění nebo sušení
Praní a sušení prádla je každodenní činnost a neděláme z toho žádnou vědu. To je ale možná chyba. Měli bychom se zamyslet nad tím, jak se o oblečení staráme. Naše oblíbené kousky nám tak vydrží ve skvělém stavu a budeme šetřit naši peněženku i životní prostředí. Co se dá při praní a sušení prádla dělat špatně?
Jak je důležité třídit barvy a správně dávkovat prací prášek?
Velmi! Prádlo bychom měli třídit nejen podle barev, ale i podle materiálu, ze kterého je vyrobeno. Barvy třídíme standardně na bílé, tmavé a barevné. Rozdělení podle materiálu a typu prádla je obtížnější. Podle typu dělíme na: spodní prádlo, ložní prádlo, ručníky a utěrky, oblečení. Podle materiálu je rozdělení následující: džínovina, bavlna, vlna, lycra/spandex/elastan. Měli bychom pamatovat také na to, že každý materiál vyžaduje jinou teplotu při praní.

Výběr pracího prostředku je dalším důležitým krokem pro zachování původního vzhledu oblečení. Na trhu je nespočet pracích prášků, gelových kapslí a mýdlových vloček, které mají za úkol udržet vaše prádlo ve stejném stavu jako v den, kdy jste si ho pořídili. Nic se ale nesmí přehánět, a proto je nutné dodržovat dávkování uvedené na obalu od výrobce. Přebytky pracího prášku se drží na prádle a v suchém stavu poškozují jeho vlákna.
Nezapomínejme správně sušit
I při sušení mohou nastat komplikace, zejména pokud používáte elektrickou sušičku. Sušičky prádlo zahřejí na vysoké teploty, které ne každý materiál vydrží. Je také problematičtější zachovat při pravidelném sušení původní barvu oblečení.

Jak ale jinak sušit prádlo v zimě? Doma v teple sice uschne rychleji, ale hrozí vznik plísní díky vlhkosti, která v prádle přetrvává. Nejjednodušší způsob je pověsit prádlo ven, jako to dělávaly naše babičky. Mráz zlikviduje bakterie a navíc bude vaše oblečení svěže vonět.
