Shack 2494782 1920[1]

Sruby se stávají trendem i u nás. Stavba takového obydlí má svá pravidla a požadavky

Nemusí to být jenom byt, nebo klasický rodinný dům, kde lze v současné době bydlet. Hitem se stávají různé alternativní domovy. A ty nemusí být nijak špatné a omezující. Zvláště, když mluvíme o srubu, který se stává populární už i u nás v České republice.

Takový dům bude vždy jedinečný. Po příchodu vás pokaždé přivítá krásnou, přírodní vůní dřeva a dá vám pocit, že přírodu ani doma tak úplně neopouštíte, ale žijete v souladu a ve spojení s ní. Do takového domu budete vždy rádi spěchat zpět.

Pokud jde o zaměření staveb srubového typu, můžete se podle svých možností a zájmu poohlédnout jak po chatách pro letní pobyty nebo víkendové pobyty, nebo můžete zvolit náročnější stavbu celoroční.

Mohlo by vás zajímat:  Rekonstrukce bytu je velká výzva. S dobrým plánem to zvládnete svépomocí

Firmy, které se výstavbou srubů zabývají, obvykle klientům vedle hrubé stavby nabízejí i další služby, například

  • zábradlí
  • schodiště
  • pergoly, a
  • případné atypické prvky.

Dřevo, jeho vlastnosti a výběr

Dřevo je samozřejmě klíčovým materiálem pro stavbu srubu. Jeho výhodou je skvělá termoizolace, dřevo rovněž přirozeně brání vzniku a rozvoji plísní.

Důležitá je kvalita dřeva, dřevo musí být odolné a pevné. Zkušení stavitelé používají pro stavbu domů dřevo z takzvané zimní těžby, kdy se vychází z toho, že dřevo v tomto období obsahuje méně mízy a vody, která se soustředí v kořenovém systému, a dřevo tedy udržuje stálejší tvar. 

Mohlo by vás zajímat:  Dřevostavby se těší oblibě. Mají nesporné výhody, přesto nemusí vyhovovat každému

Pokud jde o používané druhy, nejčastěji jde o smrk, případně modřín nebo borovici.

Úprava kulatiny se provádí tak, že se nejprve zbaví jak kůry, tak i lýka a vrstva pod lýkem se speciálními nástroji ještě naruší tak, aby mohla následná impregnace a další ochrana dřeva proniknout do větší hloubky.

Velkým bonusem stavby srubu na klíč je to, že ačkoliv se při ní používají různé stroje a nástroje, základem zůstává poctivá ruční práce.

Zdroj obrázku: Pixabay

Izolace je důležitá

U stavby ze dřeva je nutno počítat s tím, že materiál je ryze přírodní a bude ještě po nějakou dobu „pracovat“. Dřevo totiž bude vystaveno různým vlivům, a to jak vnějším, tedy zejména působení slunce, tak i vnitřním, tedy především topení. Je tedy zapotřebí vzít toto průběžné sesychání dřeva v úvahu již při vlastní stavbě. 

Mohlo by vás zajímat:  Domácí dílna vytvoří prostor pro realizaci projektů i vlastní koníčky

Těsnost spojů a drážek je obvykle zajištěna pomocí izolační vrstvy, kterou v některých případech tvoří pravá, přírodní ovčí vlna, která má jedinečné vlastnosti. 

Přidat na Seznam.cz