Macro Closeup Shot Hornet Leaf Buds

Sršně ze zahrady odeženou některé výrazné vůně a rostliny

Sršeň je zabiják. Nálepky agresivního tvora se lehce nezbaví, byť ve většině případů není nebezpečnější než včela nebo vosa. Ale vzbuzuje bezpochyby hrůzu, u alergiků, dětí nebo citlivých jedinců velmi oprávněnou. To je důvod, proč se lidé obávají sršních hnízd v blízkosti obydlí a využívají všech prostředků, aby se jich zbavili. Ale jak docílit toho, aby se sršni nenastěhovali zrovna k vám na zahradu? Pomohou různé druhy aromatických rostlin, které tento druh hmyzu nesnese.

Mohlo by vás zajímat:  Octový postřik pomůže zlikvidovat plevel mezi dlažebními kostkami

Nebezpeční sršni

Sršeň obecná je zástupcem blanokřídlého jedovatého hmyzu, z kterého má většina lidí obrovský strach. Je pravdou, že jed ze sršního bodnutí může způsobit závažné zdravotní potíže, u citlivějších jedinců s alergií na toxickou látkou může vést k anafylaktickému šoku a skončit fatálně. Navíc sršeň může jed rozstříknout i na dálku, nejen při bodnutí, což při zasažení očí způsobí podobné důsledky jako při útoku pepřovým sprejem. I v běžných případech ale dochází po bodnutí k otokům v daném místě, k zarudnutí a svědění.

Mohlo by vás zajímat:  Borax nahradí speciální prostředky v celé domácnosti. Vyčistí koupelnu, koberec i lednici
Zdroj obrázku: Freepik

Letní sezóna v obavách

Kdy se sršni nejčastěji v zahradách objevují? V zásadě po celé léto až do podzimu, nadto je láká vůně dozrávajícího ovoce, zejména jablek a hrušek, nepohrdnou ani hroznovým vínem. Milují také pryskyřice stromů, jako jsou břízy, jasany nebo šeříky. Přitahují je světla, nejen při otevřených oknech, ale také pouličního osvětlení. Vyskytují se též v okolí vodních toků, tůní, zahradních jezírek, sudů s vodou a pítek pro ptáčky.

Intenzivními pachy proti sršňům

Sršně, podobně jako další druhy hmyzu, odpuzují intenzivní pachy. Nesnáší například hřebíčkový, citrusový nebo tea tree éterický olej, aroma z octa, kávy nebo česneku. Mezi další silné odpuzovače patří okrasné rostliny se specifickou vůní, jako jsou macešky nebo pelargonie, které spolehlivě zaženou i komáry. Vysázet je možné rovněž do záhonu různé druhy bylinek, především mátu nebo tymián, na okrajích zahrady pak odradí od návštěvy sršně pelyněk nebo řebříček.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-get-rid-of-hornets/, https://www.healthline.com/health/hornet-sting, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3810666/, https://www.britannica.com/animal/hornet-insect
Přidat na Seznam.cz