macro-closeup-shot-hornet-leaf-buds

Sršně ze zahrady odeženou některé výrazné vůně a rostliny

Sršeň je zabiják. Nálepky agresivního tvora se lehce nezbaví, byť ve většině případů není nebezpečnější než včela nebo vosa. Ale vzbuzuje bezpochyby hrůzu, u alergiků, dětí nebo citlivých jedinců velmi oprávněnou. To je důvod, proč se lidé obávají sršních hnízd v blízkosti obydlí a využívají všech prostředků, aby se jich zbavili. Ale jak docílit toho, aby se sršni nenastěhovali zrovna k vám na zahradu? Pomohou různé druhy aromatických rostlin, které tento druh hmyzu nesnese.

Nebezpeční sršni

Sršeň obecná je zástupcem blanokřídlého jedovatého hmyzu, z kterého má většina lidí obrovský strach. Je pravdou, že jed ze sršního bodnutí může způsobit závažné zdravotní potíže, u citlivějších jedinců s alergií na toxickou látkou může vést k anafylaktickému šoku a skončit fatálně. Navíc sršeň může jed rozstříknout i na dálku, nejen při bodnutí, což při zasažení očí způsobí podobné důsledky jako při útoku pepřovým sprejem. I v běžných případech ale dochází po bodnutí k otokům v daném místě, k zarudnutí a svědění.

Zdroj obrázku: Freepik

Letní sezóna v obavách

Kdy se sršni nejčastěji v zahradách objevují? V zásadě po celé léto až do podzimu, nadto je láká vůně dozrávajícího ovoce, zejména jablek a hrušek, nepohrdnou ani hroznovým vínem. Milují také pryskyřice stromů, jako jsou břízy, jasany nebo šeříky. Přitahují je světla, nejen při otevřených oknech, ale také pouličního osvětlení. Vyskytují se též v okolí vodních toků, tůní, zahradních jezírek, sudů s vodou a pítek pro ptáčky.

Mohlo by vás zajímat:  Prach je věčný nepřítel úklidu. Zkuste na něj tentokrát vyzrát

Intenzivními pachy proti sršňům

Sršně, podobně jako další druhy hmyzu, odpuzují intenzivní pachy. Nesnáší například hřebíčkový, citrusový nebo tea tree éterický olej, aroma z octa, kávy nebo česneku. Mezi další silné odpuzovače patří okrasné rostliny se specifickou vůní, jako jsou macešky nebo pelargonie, které spolehlivě zaženou i komáry. Vysázet je možné rovněž do záhonu různé druhy bylinek, především mátu nebo tymián, na okrajích zahrady pak odradí od návštěvy sršně pelyněk nebo řebříček.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-get-rid-of-hornets/, https://www.healthline.com/health/hornet-sting, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3810666/, https://www.britannica.com/animal/hornet-insect
Přidat na Seznam.cz