Sprcha rostlinám prospěje. Domácí květiny se budou moci znovu nadechnout a růst do krásy

Jaké příznivé účinky může mít jednoduché a obyčejné sprchování na pokojové květiny? Samotné sprchování má mnoho výhod jak pro samotné rostliny, tak pro členy domácnosti. Jak připravit správnou koupel pro květiny? Jaké rostliny lze umýt ve sprše a jaké jsou výhody oplachování rostlin sprchou?

Jednoduše se zbavte prachu

I když se velmi úzkostlivě věnujeme čištění bytu, prach se nenápadně usazuje na listech rostlin. Boj proti němu je obtížný, zejména pro rostliny s četnými malými lístky. Utírání hadříkem může být únavné a nedocílíme tím dobrých výsledků. Vrstva prachu na listech je nejen nevzhledná, ale může být také zdraví nebezpečná. Tato vrstva ztěžuje rostlině provádět procesy nezbytné pro její život, a to fotosyntézu. Omezuje přístup ke světlu a vzduchu. Kvůli vrstvě prachu je pro rostlinu obtížnější přijímat oxid uhličitý a emitovat kyslík, což znamená, že neprovádí důležitou funkci čištění vzduchu v domácnosti. Prach usazený na rostlinách také poškozuje členy domácnosti. Jedná se o vynikající živnou půdu pro roztoče, takže jeho odstranění je velmi důležité v domácnostech, kde žijí alergici.

Mohlo by vás zajímat:  Zákeřné štěnice mohou napadnout i váš dům. K proniknutí jim stačí málo
Zdroj obrázku: Freepik

Dostatek hydratace pro rostliny

Mnoho okrasných pokojových rostlin pochází z tropických nebo subtropických oblastí. Mají rády vysokou vlhkost, a dokonce i silné deště. Mezitím jsou rostliny během topné sezóny vystaveny horkému a suchému vzduchu, což negativně ovlivňuje jejich stav. Pravidelné koupání ve sprše bude mít osvěžující účinek na rostliny stejně jako letní déšť v jejich domovině. Voda ze sprchy zabrání vysychání špiček listů a doplní zálivku. Pro optimální zvlhčení země stojí za to ucpat odtok sprchové vaničky na konci sprchování a ponechat květináče s rostlinami v nahromaděné vodě (stačí 1–2 cm hluboko) na dobu 10–15 minut. Během této doby bude půda nasávat přesně tolik vody, kolik rostlina potřebuje doplnit. Pak vyjmeme květiny z vany a položíme je oschnout.

Jaké rostliny lze umýt ve sprše?

Rostliny, které se rády koupají ve sprše, jsou hlavně ty, které pocházejí z tropických a subtropických oblastí, například:

  • břečťan,
  • fíkus benjamin,
  • kapradiny,
  • žumen,
  • potos.
Zdroj: https://www.gardenbetty.com/spring-cleaning-tip-dont-forget-to-shower-your-houseplants/
Přidat na Seznam.cz