Sprcha rostlinám prospěje. Domácí květiny se budou moci znovu nadechnout a růst do krásy

Sprcha rostlinám prospěje. Domácí květiny se budou moci znovu nadechnout a růst do krásy

Jaké příznivé účinky může mít jednoduché a obyčejné sprchování na pokojové květiny? Samotné sprchování má mnoho výhod jak pro samotné rostliny, tak pro členy domácnosti. Jak připravit správnou koupel pro květiny? Jaké rostliny lze umýt ve sprše a jaké jsou výhody oplachování rostlin sprchou?

Jednoduše se zbavte prachu

I když se velmi úzkostlivě věnujeme čištění bytu, prach se nenápadně usazuje na listech rostlin. Boj proti němu je obtížný, zejména pro rostliny s četnými malými lístky. Utírání hadříkem může být únavné a nedocílíme tím dobrých výsledků. Vrstva prachu na listech je nejen nevzhledná, ale může být také zdraví nebezpečná. Tato vrstva ztěžuje rostlině provádět procesy nezbytné pro její život, a to fotosyntézu. Omezuje přístup ke světlu a vzduchu. Kvůli vrstvě prachu je pro rostlinu obtížnější přijímat oxid uhličitý a emitovat kyslík, což znamená, že neprovádí důležitou funkci čištění vzduchu v domácnosti. Prach usazený na rostlinách také poškozuje členy domácnosti. Jedná se o vynikající živnou půdu pro roztoče, takže jeho odstranění je velmi důležité v domácnostech, kde žijí alergici.

Mohlo by vás zajímat:  „Méně je více“ platí u topení dvojnásob. Správně nastavený stupeň na radiátoru ušetří peníze
Zdroj obrázku: Freepik

Dostatek hydratace pro rostliny

Mnoho okrasných pokojových rostlin pochází z tropických nebo subtropických oblastí. Mají rády vysokou vlhkost, a dokonce i silné deště. Mezitím jsou rostliny během topné sezóny vystaveny horkému a suchému vzduchu, což negativně ovlivňuje jejich stav. Pravidelné koupání ve sprše bude mít osvěžující účinek na rostliny stejně jako letní déšť v jejich domovině. Voda ze sprchy zabrání vysychání špiček listů a doplní zálivku. Pro optimální zvlhčení země stojí za to ucpat odtok sprchové vaničky na konci sprchování a ponechat květináče s rostlinami v nahromaděné vodě (stačí 1–2 cm hluboko) na dobu 10–15 minut. Během této doby bude půda nasávat přesně tolik vody, kolik rostlina potřebuje doplnit. Pak vyjmeme květiny z vany a položíme je oschnout.

Mohlo by vás zajímat:  Skvrny od vosku jsou velmi odolné, se správnou metodou ale zmizí ze všech povrchů

Jaké rostliny lze umýt ve sprše?

Rostliny, které se rády koupají ve sprše, jsou hlavně ty, které pocházejí z tropických a subtropických oblastí, například:

  • břečťan,
  • fíkus benjamin,
  • kapradiny,
  • žumen,
  • potos.
Zdroj: https://www.gardenbetty.com/spring-cleaning-tip-dont-forget-to-shower-your-houseplants/
Přidat na Seznam.cz