Nadměrná vlhkost je hrozbou pro zdraví i domov. Nenechte plíseň propuknout ve velkém

Nadměrná vlhkost je hrozbou pro zdraví i domov. Nenechte plíseň propuknout ve velkém

Chladné a poměrně krátké dny nás nutí větrat méně a méně. Tento přístup podporuje hromadění vlhkosti v interiérech. Přebytek vlhkosti může vést k rozvoji mnoha závažných onemocnění, která ohrožují život i zdraví. Podívejte se, jak regulovat úroveň vlhkosti v domácnosti přirozeným způsobem.

Optimální úroveň vlhkosti v domě

Vlhkost v bytě závisí především na nastavené teplotě. Udává se, že v uzavřených místnostech by neměla překročit úroveň 70 %. Ačkoli teplo a vysoká vlhkost podporují správný růst mnoha rostlin, přispívají také k rozvoji toxických hub a nebezpečných plísní. Jakmile se plísně uhnízdí v bytě, bude těžké se jich zbavit. Právě z nich pochází většina zdravotních problémů, a to nejen u dětí, ale i u starších osob. Lidé bojující s astmatem a alergiemi jsou obzvláště zranitelní. Vývoj plísní přispívá ke vzniku problémů s dýcháním, ovlivňuje zhoršení pohody a také zvyšuje sklon k jiným onemocněním.

Mohlo by vás zajímat:  Holubi se rádi zabydlí na balkonech, kde škodí. Znesnadněte jim tam přístup

Účinky plísní

První a často malé stopy plísní jsou snadno viditelné, zejména v blízkosti oken. Zde se shromažďuje nejvíce vlhkosti, která kondenzuje na studených oknech. To je zvláště patrné na podzim a v zimě, kdy začíná topná sezóna. Vlhkost se postupně usazuje na parapetech, pak se přesouvá na povrch stěn a začíná pronikat hlouběji do jejich struktury. Nedostatek větrání mezi nábytkem a stěnami také vytváří ideální podmínky pro rozvoj plísní a hub. Pokud jim nezačneme rychle čelit, mohou být účinky velmi nepříjemné.

Mohlo by vás zajímat:  Čerstvost chleba prodlouží správné skladování. Využít lze také cukr
Zdroj obrázku: Freepik

Onemocnění způsobené plísněmi

  • Závažná kožní onemocnění,
  • katar,
  • necitlivost paží a nohou,
  • podráždění očí,
  • bolesti hlavy,
  • sinusitida,
  • snížená imunita.

Jak účinně snížit vlhkost?

Potýkáte se s přílišnou vlhkostí ve svém bytě? Začněte zakoupením vlhkoměru, který vám umožní přesně určit její úroveň. S jeho pomocí změříte přesnou úroveň a po důkladném větrání místnosti znovu provedete měření. Některé druhy rostlin úspěšně nahradí absorbéry vlhkosti. Investujte do nich a postavte je tam, kde je úroveň vlhkosti nejvyšší. Až příště navštívíte zahradnictví, podívejte se například po kapradinách, sansevieře, chamaedoree nebo břečťanu. Pokud chcete investovat větší částku, můžete zvolit absorbér vlhkosti naplněný speciálním granulátem.

Zdroj: https://www.unibond.co.uk/en/moisture-absorbers/combating-moisture/winter-fight-excess-moisture.html
Přidat na Seznam.cz