Lemon 3225459 1920

Citron působí skvěle nejen na naše zdraví, provoní a pročistí celou domácnost

Citron patří mezi nejoblíbenější ovoce především v zimním období. Dokáže tělu doplnit potřebný a nenahraditelný vitamín C a jiné bioaktivní látky. Je skvělou podporou pro imunitu a také zvláčňuje a rehydratuje pleť. Věděli jste, že kromě konzumace můžeme citron využít i jinak? Provoní nebo vyčistí celou domácnost.

Citron jako přírodní osvěžovač vzduchu

Pokud rozkrojíte citron, dáte jej do kastrolu a chvili ho povaříte, vznikne vám přírodní osvěžovač vzduchu. Do této vody můžete přidat pár kapek vanilkového oleje. Poté přelijte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte do prostoru. Nebo můžete půlku citronu dát do ledničky, kterou zbaví zápachu. To stejné platí i pro dřevěná prkénka, na kterých jste krájeli například ryby. Stačí, když rozkrojíte citron a párkrát s ním prkénko přetřete.  

Mohlo by vás zajímat:  Řezané pivoňky vydrží ve váze déle díky správnému střihu a dobře zvolené váze

Odstraňovač skvrn

Máte na oblečení skvrny od vína nebo řepy? Máte na rukou nepříjemný zápach například od ryb? Využijte citron. U rukou stačí, když je budete potírat půlkou citronu. U oblečení nakapejte trochu citronu na skvrnu a oblečení namočte do teplé vody, poté vyperte.

Zdroj obrázku: Pixabay

Čistič trouby

Citron odstraní nečistoty a mastnotu z trouby. Do kastrolu nebo plechu vymačkejte jeden citron a přilijte půl litru teplé vody. Takto připravený plech umístěte do trouby a zapněte ji na 180 °C, bude stačit patnáct minut. Po této době akorát troubu či mastnotu setřete hadříkem. 

Mohlo by vás zajímat:  Jak seřídit plastová okna na zimu?

Čistič mikrovlnné trouby

Mikrovlnná trouba podléhá nečistotám velmi často. Bude stačit, když použijete keramickou misku, do které napustíte vodu a vložíte do vody půlku citronu. Nyní můžete troubu zapnout na několik minut. Pára společně s citronem rozpustí veškeré nečistoty, které poté setřete vlhkou houbičkou.  

Odstraní vodní kámen

Přirozeně dokáže odstranit vodní kámen – už žádné chemikálie, které ničí zdraví. Rozkrojte citron a potřete s ním baterie, nechte působit půl hodiny a umyjte. Můžete také napustit dřez vodou a vymačkat do něj šťávu z citronu. Dřez bude zářivý a odpad nebude zapáchat. 

Mohlo by vás zajímat:  Zařizování dětského pokoje nahrává kreativitě, důležité je i praktické uspořádání
Zdroj obrázku: Pixabay

Čistič spár

Citronová voda vybělí a vydezinfikuje spáry. Bude stačit, když do láhve nalijete litr vody a šťávu ze dvou citronů. Našplíchejte směs na spáry a nechte působit. Poté hadříkem spáry setřete. Pokud jsou spáry silně zašpiněné či hodně plesnivé, postup budete zřejmě muset opakovat. 

Bílá bude zářivě bílá

Citronová šťáva má silně bělicí účinky. Pokud perete bílé prádlo, vymačkejte do dávkovače na prací prášek i šťávu z jednoho citronu. Zapněte na běžné praní. Nezapomínejte, že do pračky nesmíte dát semínka z citronu. 

Zdroj: https://www.thespruce.com/cleaning-with-lemons-1900459
Přidat na Seznam.cz