Špinavé spáry mezi dlaždicemi zkazí vzhled celé kuchyně či koupelny. Vyzrajte na ně účinnými prostředky

Spáry mezi kachličkami a dlaždicemi často bývají bílé nebo světlé barvy, což bohužel usnadňuje jejich znečištění. K němu napomáhá také struktura pojiva, která bývá porézní. Navíc, kachličky a dlaždice jsou nejčastěji v kuchyních a koupelnách a tam se ve spárách díky vlhkosti hromadí také plísně a další nežádoucí patogeny. Spáry je tedy potřeba čas od času účinně vyčistit, k čemuž můžete využít jednu z níže uvedených metod.

Bělení spár

Pokud spáry nejsou vyloženě znečištěné, ale pouze zašlé, zažloutlé a vy jim chcete vrátit původní bělost, nejvíce se osvědčuje kyselina citronová nebo přírodní citronová šťáva. Aplikace je jednoduchá, stačí dát příslušnou tekutinu do láhve opatřené rozprašovačem a spáry důkladně postříkat. Kyselinu nebo šťávu nechejte ve spárách působit alespoň 15 minut a poté povrch opláchněte čistou vodou. Díky tomuto procesu účinně odstraníte také případné zbytky mýdla a vodní kámen.

Na plísně a nečistoty s octem a jedlou sodou

Abyste spárám vrátili čistotu a zbavili je také plísní, doporučuje se vytvoření čisticí pasty ze 100 ml klasického octa, 100 ml vlažné vody a 80 g jedlé sody. Pastu naneste na měkký kartáč, hadřík nebo houbičku a potřete jí spáry. Pro dosažení požadovaného účinku nechejte pastu působit alespoň 60 minut. Poté spáry vyčistěte pomocí jemného kartáčku a omyjte je vlažnou vodou, do které jste přidali menší množství čisticího prostředku.

Mohlo by vás zajímat:  Na vyčištění všech ploch v domácnosti si vystačíte s několika málo přírodními produkty
Zdroj obrázku: Freepik

Zubní pasta jako překvapivé účinný čisticí prostředek

Pokud vám chybí nějaká ingredience k přípravě výše uvedené pasty, můžete pro vyčištění spár použít také zubní pastu. Postup je podobný, jen k nanášení je třeba použít měkký kartáč. Zubní pastu nechejte ve spárách působit alespoň půl hodiny a poté je pomocí kartáče vyčistěte a opláchněte vlažnou vodou s trochou čisticího prostředku.

Na vodní kámen, mastnotu a rez jedině prášek na pečení

Pokud potřebujete ze spár odstranit rez, vodní kámen nebo usazenou mastnotu, je skvělým pomocníkem prášek na pečení. Postižené plochy je třeba navlhčit a poté na ně nanést prášek na pečení a nechat působit alespoň 60 minut. Po uplynutí této doby směs ze spár setřete a plochy omyjte čistou vodou. Při větším znečištění použijte před setřením kartáček a postup případně zopakujte.

Zdroj: http://blog.arthritis.org/living-with-arthritis/cleaning-tips-minimize-joint-pain/
Přidat na Seznam.cz