Špinavé spáry mezi dlaždicemi zkazí vzhled celé kuchyně či koupelny. Vyzrajte na ně účinnými prostředky

Špinavé spáry mezi dlaždicemi zkazí vzhled celé kuchyně či koupelny. Vyzrajte na ně účinnými prostředky

Spáry mezi kachličkami a dlaždicemi často bývají bílé nebo světlé barvy, což bohužel usnadňuje jejich znečištění. K němu napomáhá také struktura pojiva, která bývá porézní. Navíc, kachličky a dlaždice jsou nejčastěji v kuchyních a koupelnách a tam se ve spárách díky vlhkosti hromadí také plísně a další nežádoucí patogeny. Spáry je tedy potřeba čas od času účinně vyčistit, k čemuž můžete využít jednu z níže uvedených metod.

Bělení spár

Pokud spáry nejsou vyloženě znečištěné, ale pouze zašlé, zažloutlé a vy jim chcete vrátit původní bělost, nejvíce se osvědčuje kyselina citronová nebo přírodní citronová šťáva. Aplikace je jednoduchá, stačí dát příslušnou tekutinu do láhve opatřené rozprašovačem a spáry důkladně postříkat. Kyselinu nebo šťávu nechejte ve spárách působit alespoň 15 minut a poté povrch opláchněte čistou vodou. Díky tomuto procesu účinně odstraníte také případné zbytky mýdla a vodní kámen.

Mohlo by vás zajímat:  Ocet je neocenitelný pomocník v celé domácnosti. Dezinfikuje, bělí a odstraňuje zápach

Na plísně a nečistoty s octem a jedlou sodou

Abyste spárám vrátili čistotu a zbavili je také plísní, doporučuje se vytvoření čisticí pasty ze 100 ml klasického octa, 100 ml vlažné vody a 80 g jedlé sody. Pastu naneste na měkký kartáč, hadřík nebo houbičku a potřete jí spáry. Pro dosažení požadovaného účinku nechejte pastu působit alespoň 60 minut. Poté spáry vyčistěte pomocí jemného kartáčku a omyjte je vlažnou vodou, do které jste přidali menší množství čisticího prostředku.

Zdroj obrázku: Freepik

Zubní pasta jako překvapivé účinný čisticí prostředek

Pokud vám chybí nějaká ingredience k přípravě výše uvedené pasty, můžete pro vyčištění spár použít také zubní pastu. Postup je podobný, jen k nanášení je třeba použít měkký kartáč. Zubní pastu nechejte ve spárách působit alespoň půl hodiny a poté je pomocí kartáče vyčistěte a opláchněte vlažnou vodou s trochou čisticího prostředku.

Mohlo by vás zajímat:  Ocet není jenom jeden. Známé i exotické druhy ozvláštní různé typy pokrmů

Na vodní kámen, mastnotu a rez jedině prášek na pečení

Pokud potřebujete ze spár odstranit rez, vodní kámen nebo usazenou mastnotu, je skvělým pomocníkem prášek na pečení. Postižené plochy je třeba navlhčit a poté na ně nanést prášek na pečení a nechat působit alespoň 60 minut. Po uplynutí této doby směs ze spár setřete a plochy omyjte čistou vodou. Při větším znečištění použijte před setřením kartáček a postup případně zopakujte.

Zdroj: http://blog.arthritis.org/living-with-arthritis/cleaning-tips-minimize-joint-pain/
Přidat na Seznam.cz