Špinavá žehlička nadělá víc škody než užitku. Vyčistit ji lze ovšem jednoduše
Možná už se vám stalo, že jste si nevšimli napálené látky na žehličce a nedopatřením jste si zničili úplně novou sukni nebo halenku. Co dělat, pokud je žehlička připálená? Není nutné ji ihned vyhazovat nebo se smířit s poničeným oblečením. Stačí, když vyzkoušíte jeden z následujících triků.
Nerezovou plochu potřete benzínem
Lehké nečistoty na nerezové žehlicí ploše otřete hadříkem namočeným v teplé vodě smíchané se stejným množstvím benzínu. Těžko přístupná místa vyčistíte vatovou tyčinkou nebo tamponkem namočeným v čistém benzínu. Pokud je popálenina rozsáhlá nebo hodně zaschlá, poradí si s ní sůl smíchaná s vodou. Špinavé místo s ní otřete a počkejte několik minut, pak opláchněte hadříkem navlhčeným v čisté vodě.
Ztvrdlé nečistoty pomůže odstranit ocet a kuchyňská škrabka určená k čištění keramických indukčních varných desek. Spálenou oblast navlhčete, chvíli počkejte a seškrábněte. Stejný postup můžete aplikovat i na žehličku s keramickou nebo teflonovou žehlicí plochou. Nepoužívejte při tom ale drsnou stranu houbičky nebo cokoliv, co by mohlo povrch poškrábat.
Vodní kámen odstraníte octem
Pokud se chcete rozloučit s vodním kamenem, namočte tenký bavlněný hadřík do lakového benzinu. Omotejte s ním špejli nebo párátko a vyčistěte s ním všechny otvory v žehličce. Do žehličky nalijte ocet až po značku se stupnicí, nastavte teplotu žehlení na co nejvyšší a zapněte páru na nejvýkonnější program. Přejíždějte žehličkou starší kus látky tak dlouho, dokud ocet nedojde. Pak do žehličky nalijte vodu a celý postup opakujte.
Pokud je žehlička vodním kamenem zanesená silně, postup zopakujte ještě jednou. Nakonec žehličku otřete vlhkým hadříkem. A co dělat v případě, že se nám napálený kus látky dostal na jiné oblečení? Na skvrnu naneste vrstvu pěny z vaječných bílků s trochou soli. Po patnácti minutách ji opláchněte čistou vodou, skvrna by měla okamžitě zmizet.
Zdroj: https://www.architecturaldigest.com/story/how-to-clean-an-iron