Špinavá trouba je časovaná bomba pro naše zdraví. Vyčistit ji přitom lze snadno

Vnitřní prostory trouby se velmi snadno znečistí. Špinavá trouba přitom představuje velké hygienické riziko. Zbytky potravy se horkem spálí a snadno se v nich množí bakterie. Trouba se navíc kvůli zbytkům potravy ničí a často dochází k rezivění ochranné barvy.

Některé trouby dnes již nabízejí funkci samočištění. Tento typ kuchyňského zařízení se ale stále řadí do vyšší cenové kategorie. Zbytek domácností tak musí jednou za čas přistoupit k nepříjemné povinnosti a zbavit troubu veškerých nečistot ve vnitřních prostorech, roštu a čelním skle trouby.

Zdroj obrázku: Freepik

Troubu vyčistíte jedlou sodou

Pokud čistíte troubu pravidelně, nejspíše nepotřebujete žádný speciální čisticí prostředek. Troubu zbavíte nečistot použitím běžných kuchyňských surovin, mezi které patří oblíbená jedlá soda nebo například ocet.

Jedlá soda a ocet mají kromě čisticích vlastností také vlastnosti dezinfekční. Povrch trouby zasypejte dostatečnou vrstvou jedlé sody a lehce postříkejte vodou. Tím vytvoříte čisticí pastu, kterou nechte několik hodin působit.

Po uplynutí dostatečného množství času setřete směs jedlé sody a vody jemnou utěrkou. Méně přístupné části trouby, jako jsou rošt a spirály nebo zadní část, snadno vyčistíte směsí jedlé sody a vody připravenou již před aplikací. Opět nechte několik hodin působit a následně omyjte vlažnou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Efektivní používání mrazáku šetří peníze i čas
Zdroj obrázku: Freepik

Ocet vydezinfikuje troubu

Podobně jako jedlá soda funguje i ocet. Ten smíchejte s vodou v poměru 1 : 1 a postříkejte s ním znečištěné části trouby. Následně nechte opět několik hodin působit a poté vše vytřete jemnou utěrkou navlhčenou ve vlažné vodě.

Ocet velmi dobře odstraní zaschlou špínu i rez. Díky tomu se hodí na čištění roštů a topných spirál. Při čištění spirál ale postupujte s nejvyšší opatrností a ubezpečte se, že máte troubu odpojenou od zdroje elektřiny. Ocet navíc vyniká i svými dezinfekčními vlastnostmi. Po jeho aplikaci tak bude vaše trouba dokonale čistá a hygienická.

Zdroj: https://www.cookinglight.com/healthy-living/home/how-to-clean-your-oven
Přidat na Seznam.cz