Nejen hříbky nebo žampiony. V jídelníčku nesmí chybět hlíva ústřičná, výčet jejích účinků vyrazí dech

Nejen hříbky nebo žampiony. V jídelníčku nesmí chybět hlíva ústřičná, výčet jejích účinků vyrazí dech

Při výběru hub stojí za to sáhnout po hlívě ústřičné. Tato houba má mnoho blahodárných účinků nejen na lidské zdraví, ale také na krásu. Je vhodná do polévek, omáček i na sušení. Tato houba má ráda pro svůj růst chladnější podnebí, a tak si na ni v lesích budeme muset ještě pár dní počkat. Proč se vyplatí tyto houby sbírat a proč je jíst?

Nutriční hodnoty těchto hub

Po dlouhou dobu se věřilo, že houby obsahují velmi málo živin. Opak je ale pravdou. Nejen že jsou houby pokladnicí živin, vitamínů a minerálů, ale také obsahují velké množství vody, takže jsou nutričně velmi vyvážené. Například taková hlíva ústřičná obsahuje velmi mnoho:

  • bílkovin,
  • vlákniny,
  • železa,
  • zinku,
  • draslíku,
  • fosforu,
  • selenu,
  • vitamínů skupiny B
  • a také vitamínů C a D.
Mohlo by vás zajímat:  Najít v katastru potřebné údaje lze stále i bez registrace. Jen je třeba vědět, kam správně kliknout, a uvést speciální kódy
Zdroj obrázku: Freepik

Hlíva ústřičná snižuje hladinu cholesterolu

Nejen že má tato houba nízký obsah kalorií, ale také má vliv na snížení triglyceridů spojených s cholesterolem. Je to způsobeno hlavně tím, že hlíva obsahuje velké množství vitamínu B3, který zabraňuje tvorbě aterosklerotických změn. Obsažené látky dále zlepšují krevní oběh a také snižují riziko infarktu myokardu či mrtvice.

Krása a mládí

Vitamíny a antioxidanty obsažené v houbách odborníci nazývají elixírem mládí. Díky vitamínu B a bílkovin bude pokožka v dobrém stavu a také se zlepší metabolismus, což pozitivně ovlivňuje vzhled a kvalitu pleti.

Mohlo by vás zajímat:  Správné větrání vyčistí doma vzduch a vede k lepší náladě a soustředěnosti

Houby pro imunitu

Látky z této houby zefektivňují činnost imunitního systému, a to díky obsahu betaglukanů. Díky vitamínu D se zlepší záněty a v neposlední řadě tyto látky ovlivňují a zmírňují příznaky artritidy, syndrom dráždivého tračníku nebo napomáhají k lepšímu trávení. I pro tyto léčebné vlastnosti se prodávají v lékárnách přípravky s výtažky právě z hlívy ústřičné.

Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/oyster-mushroom-benefits
Přidat na Seznam.cz