Pripaleniny

Spálený hrnec znovu jako nový: nejlepší způsob vyčištění je ten úplně nejjednodušší

Každý, kdo alespoň občas trochu vaří, jistě zná ten problém, kdy se mu nechtěně podařilo připálit hrnec. Připálený hrnec je pro některé opravdu noční můrou. Nestačí umístit jej do myčky a nechat umýt. Na to je bohužel myčka i s těmi nejlepšími tabletami do myčky krátká. Proto si s připáleným i spáleným hrncem musíte zvládnout poradit sami v kuchyňském dřezu. Pokud ovšem víte jak na to, není to nic složitého. Jaký je nejosvědčenější způsob mytí spálených hrnců, se dočtete níže.

Mohlo by vás zajímat:  Toulcovce vyhovuje stín a dostatek vlhkosti. V růstu ji podpoří mrkvové hnojivo
Zdroj obrázku: Freepik

Jednejte rychle

Spálený hrnec rozhodně nenechávejte dlouho stát na plotně nebo kuchyňském pultu, než se odhodláte k jeho umytí. Čím delší dobu bude spálený hrnec schnout, tím hůře z něj budete spáleninu dostávat. Proto začněte s čištěním spáleného hrnce hned po tom, co dovaříte. Pokud možno co nejdříve nalijte do hrnce vroucí vodu a chvíli ji vařte na plotně. Do vařené vody přidejte mycí kapalinu na nádobí a pokuste se hrnec vydrhnout kartáčem, který není plastový a nerozpustí se ve vroucí vodě. Pokud zjistíte, že spálené nečistoty nejdou dolů, nechte hrnec odmočit klidně celou noc a ráno to zkuste znovu. Tímto způsobem dostanete pryč nejlépe připálenou mastnotu.

Mohlo by vás zajímat:  Klouzky jsou výborné, k sušení se ale nehodí. Existuje lepší možnost, jak je uchovat do zásoby
Zdroj obrázku: Freepik

Lihový ocet a jedlá soda

Pokud se tuková spálenina nechce vzdát, vyzkoušejte ještě lihový ocet a jedlou sodu. Vhodnější bude, pokud se jedná o jakoukoli jinou než tukovou spáleninu, třeba pokud v hrnci připálíte pudink. Jako první zasypejte spálený povrch hrnce jedlou sodou tak, že spálenina nebude vidět. Pak do hrnce nalijte trochu lihového octa, uvařte v konvici vodu a nalijte ji do hrnce. Jedlá soda s lihovým octem vytvoří chemickou reakci, díky které se v hrnci vytvoří hustá pěna. Nechte roztok v hrnci několik hodin, pěna bude pracovat a loupat spálený povrch z hrnce. Pak už vás čeká jen vylít roztok z hrnce i se spáleným povrchem a užívat si perfektně nablýskaného hrnce. Ten byste měli před dalším použitím ještě alespoň opláchnout v horké vodě.

Zdroj: https://www.bobvila.com/articles/how-to-clean-a-burnt-pot/
Přidat na Seznam.cz