Plýtvání potravinami je globální problém, který zatěžuje přírodu. Každý sám to ale může ovlivnit

Plýtvání potravinami je globální problém, který zatěžuje přírodu. Každý sám to ale může ovlivnit

Problém, který se točí okolo plýtvání potravinami, je rozšířený téměř po celém světe. Nápady, jak tomu zamezit, neustále kolují světem, ale lidé nadále sobecky vyhazují potraviny, které nespotřebují. Měli bychom si uvědomit, že plýtvání potravinami je opravdu závažné jednání, které zatěžuje přírodu. A právě proto jsme se rozhodli napsat tento článek, který si klade za cíl objasnit lidem důsledky plýtvání potravin. Co všechno by se s redukcí plýtvání potravin mohlo v naší přírodě zlepšit?

Zdroj obrázku: Freepik

Nedostatek pitné vody

Pořád se na nás ze všech stran valí informace o období sucha. V některých regionech je vody ještě poměrně dost, ale v některých částech ČR již bývá každým rokem kvůli nedostatku vody zákaz napouštění bazénů i zalévání zahrad. Každým rokem se pěstuje velké množství potravin a velká část se jich vyhodí, právě proto, že lidé neumí nakoupit jen to, co opravdu zvládnou spotřebovat. A tak se stává, že zemědělci každým rokem pěstují zbytečně mnoho plodin, které musí pravidelně a poctivě zalévat pitnou vodou. Přitom lidé mají pitné vody málo a využití by pro ni jistě našli lepší. Pěstování pouze potřebného množství potravin období sucha samozřejmě nevyřeší, ale může s ním výrazně pomoci.

Mohlo by vás zajímat:  Ostružinová tinktura vyžene nachlazení z těla. Podle jednoduchého receptu si ji každý připraví do zásoby
Zdroj obrázku: Freepik

Lidé na druhém konci světa trpí hlady

U nás je neustále zvykem pěstovat a nakupovat mnohem více potravin, než jsou lidé schopní opravdu spotřebovat. Na druhém konci světa ovšem vzniká opačný problém a lidé se tam naopak potýkají s brutálním nedostatkem potravin. Proč my máme potravin zbytečný nadbytek, když jiní trpí hlady? To rozhodně není spravedlivý způsob soužití na naší planetě. Měli bychom se postarat o to, aby se potraviny, které máme k dispozici, dostaly do všech částí světa tak, aby všude jich byl dostatek. Nejprve by se měli uskromnit koncoví spotřebitelé, kteří začnou kupovat jen to, co opravdu spotřebují, na to zareagují obchodníci menšími nákupy a uvolní se tak potraviny pro jiné země, kde se potýkají s jejich nedostatkem.

Zdroj: https://www.foodandwine.com/news/11-ways-stop-wasting-food
Přidat na Seznam.cz