Šneky na zahradě můžeme zastavit bariérou nebo lákavými pastmi
Šneci jsou mezi lidmi docela oblíbení, většina z nás je zná z tuctů kreslených seriálů a pohádek, na které jsme koukali v dětství. Jsou vnímáni jako roztomilí slimáci, kteří se pomaloučku plazí tam a zase zpátky a na zádech si nesou svůj domeček. Ale zahrádkáři dobře vědí, že tuhle dobrou pověst mají šneci do značné míry nezaslouženě, na květinovém záhoně, se kterým se dlouho pipláte, totiž umí udělat pořádnou neplechu. Jak se před hladovými šneky nejlépe chránit?
Ve správný čas
Šneci nás budou trápit hlavně za deštivých dní a nejčastěji na konci jara. Naopak v horkých letních dnech bývá jejich aktivita minimální, takové podmínky jim totiž příliš nesvědčí. Chcete-li se šnekům bránit, je třeba být připraven právě ve dnech, kdy jsou činorodější. Občas se vyplatí jen po dešti vyjít na zahradu, šneky posbírat a odnést o pár set metrů dál. Ale to je pochopitelně jen řešení akutního problému, nikoli systémové.
Znepříjemněte jim přístup
Celá řada záhonů, včetně těch spravovaných profesionálními zahradníky, je obklopena úzkým pásem z různých přírodních materiálů, které však v okolí nejsou běžné. Je to jednak přirozená bariéra proti náletovým druhům rostlin, ale také proti škůdcům včetně slimáků. Ti budou mít potíže překonat třeba úzký pás písku smíchaného s trochou popela nebo piliny. Štěrk nebo drobné kamínky sice nejsou stoprocentní, ale okolo záhonku budou také hezky vypadat.
Past na šneky
Šneci sice nejsou takovou hrozbou, aby je bylo nutné likvidovat, někdy se vám však mohou na zahradě přemnožit. V takovém případě asi využijete nějakou ekologickou pastičku, do které se šnek chytí. Vezměte kelímek od tvarohu nebo jinou podobnou nádobu a umístěte ji do jamky tak, aby její horní hrana byla v úrovni terénu. Do kelímku nalijte trochu piva nebo droždí rozmíchané v oslazené vodě. Vůně šneky naláká dovnitř, ven z pastičky se však už vlastními silami nedostanou.
Zdroj: https://organicfertiliser.sg/how-to-get-rid-of-snails/