Fruits Vegetables Shop Stand Supermarket Grocery Store

Malé nálepky na ovoci a zelenině napoví jejich původ

V dnešní době jsou obchody plné bedýnek s ovocem a zeleninou po celý rok. Už není třeba čekat na jahody do června nebo naopak na pomeranče na Vánoce. Většina druhů je dostupných po celý rok, což s sebou přináší otázky na původ nebo ošetření chemikáliemi. Je zřejmé, že plody dovezené z druhé strany zeměkoule musí podléhat určité ochraně, aby se při transportu nezkazily. Jenže to může být případ i tuzemských produktů, i ty mohou být pěstovány za pomoci chemie. Naštěstí existuje způsob, jak původ i proces výroby snadno odhalit.

Mohlo by vás zajímat:  "Současná drahota nás donutila sedět nad letáky. O víkendu pořádáme nájezdy na supermarkety," přiznává rodina

Užitečné informace na štítcích

Jistě jste si všimli různých nálepek na ovoci nebo zelenině. Typicky na banánech je znak, který milují děti a touží po kousku právě s touto nálepkou. Také na ostatních druzích bývají veselé a nápadité nálepky, které však nejsou pro radost dětí nebo z důvodu, aby se tyto plody vyjímaly na pultech obchodů. Obsahují totiž užitečné informace pro spotřebitele, kromě názvu farmy nebo plantáže obsahují také číselný kód.

Zdroj obrázku: Freepik

Price look-up kódy (PLU)

Číslo bývá doplňkem čárového kódu, kterému se říká PLU. Jedná se o zkratku anglických slov price look-up a je možné jej přirovnat k EAN kódu, který taktéž slouží k vyhledání ceny. PLU kódy jsou však využívány u ovoce a zeleniny k ocenění, ale současně k rozlišení jednotlivých druhů. Systém zjednodušuje například vyhledání odrůd jablek nebo hrušek. Čtyřmístné číslo začínající 3 nebo 4 pak spotřebiteli říká, že se jedná o typ konvenčně pěstovaných potravin s použitím umělých hnojiv a pesticidů, proto je třeba důkladného omytí před konzumací.

Mohlo by vás zajímat:  Během bouřky se vyplatí vypnout elektrická zařízení kromě jedné žárovky

Pětimístné číslo pro bio nebo GMO

V obchodech mohou zákazníci narazit též na pětimístné číslo, které ovoce a zeleninu dělí na bio nebo naopak na produkci geneticky modifikovaných plodin. Číslo 9 se přiděluje bio výrobkům, u kterých se zaručuje, že nebyly vyrobeny s použitím umělých hnojiv a pesticidů a jedná se o produkty ekologických farem a plantáží. Číslo 8 pak značí GMO produkty, tedy výrobky, u kterých se použil při výrobě geneticky upravený organismus, jsou tedy takzvaně z laboratoře.

Zdroj: https://www.cbc.ca/news/canada/calgary/calgary-plu-fruit-vegetable-sticker-1.4573302
Přidat na Seznam.cz