view-tool-used-coffee-press

Kávová sedlina není jako hnojivo vhodná pro všechny rostliny

Kávová sedlina je často diskutovaným tématem v souvislosti s jejím využitím jako hnojiva pro rostliny. Přestože se často doporučuje pro použití jak u hrnkových květin, tak v zahradním prostředí, není vždy ideální volbou. Existují situace, kdy byste měli být opatrní a vyhnout se použití kávové sedliny jako hnojiva. Některé rostliny prostě nejsou přizpůsobeny využití kávové sedliny a mohou na ni reagovat negativně. Je důležité si být vědomi omezení a potenciálních rizik spojených s tímto materiálem, abyste zajistili zdravý růst a vitalitu rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Tip pro pěstování růží. Využijte stonek aloe vera

Nepříznivé účinky kávové sedliny na klíčení semen a růst sazenic

Studie varují před použitím kávové sedliny během výsadby semen nebo sazenic. Je zjištěno, že kávová sedlina může inhibovat klíčení semen a narušovat růst mladých rostlin. Vědci se domnívají, že kofein přítomný v sedlině může být zodpovědný za tyto negativní účinky. Proto je důležité vyhnout se míchání kávové sedliny s půdou, ve které se právě začínají rozvíjet nové rostlinky.

Zdroj obrázku: Freepik

Rostliny, které nesnášejí kávovou sedlinu jako hnojivo

Přestože kávová sedlina obsahuje živiny pro rostliny, jako je draslík, fosfor, dusík a další, ne všechny rostliny na ni reagují dobře. Některé pokojové rostliny, jako je sanseviera, špatně reagují na zbytky kávové sedliny. Některé zahradní rostliny, které preferují neutrální nebo alkalické substráty, také nemusí dobře snášet kávovou sedlinu. Mezi ně patří například levandule, tymián, oregano nebo lví tlama. Je tedy důležité předem zvážit, zda vaše rostliny snesou hnojení kávovou sedlinou.

Mohlo by vás zajímat:  Slimáky na zahradě můžeme lapit do pasti z piva

Opatrnost při používání kávové sedliny jako hnojiva

I když některé rostliny mohou dobře reagovat na kávovou sedlinu, která je vhodná pro neutrální nebo alkalické substráty, je stále důležité pečlivě sledovat reakci rostlin a případně reagovat na nepříznivé změny. Používání kávové sedliny jako hnojiva je experimentální a závisí na individuálních preferencích rostlin a půdních podmínkách. Je vhodné si uvědomit, že i když rostliny teoreticky mají reagovat pozitivně, mohou existovat výjimky, které nebyly dosud prozkoumány.

Zdroj: https://www.thespruce.com/using-coffee-grounds-in-your-garden-2539864, https://www.mdpi.com/2073-4395/12/11/2771
Přidat na Seznam.cz