Young Woman Opening Light Curtains Bedroom Home

Sněhově bílé záclony rozzáří každý domov. Přírodní metody je vybělí jednoduše a bez zatížení

Záclony jsou dekorativním i praktickým doplňkem našich interiérů. Mohou místnosti dominovat nebo jen lehce podtrhovat její atmosféru. Jedinou podmínkou je jejich dokonalý vzhled. Postupem času záclony žloutnou i šednou a ztrácí svou sněhobílou zářivost. Jak je vybělit pomocí domácích prostředků?

Pomůže prášek do pečiva

Jednoduchý a opravdu účinný způsob, jak záclony vybělit, je přidat k nim během praní prášek do pečiva nebo jedlou sodu. Pračka by měla být nastavená na šetrný prací program bez ždímání a na teplotu maximálně 30 °C. Záclony před praním úhledně poskládejte a vložte do povlaku na polštář nebo do speciálního sáčku na praní jemných látek a spodního prádla.

Mohlo by vás zajímat:  Politý notebook nebo telefon je noční můrou. Hlavní je nepanikařit a dopředu se připravit

Více znečištěné záclony je dobré před praním ještě namočit do vody s přídavkem jedlé sody nebo pracího prášku. Do většího lavoru nalijte asi 5 litrů vody a přidejte balíček sody, případně odměrku prášku, a nechte v této směsi záclonu namočenou přes noc. Poté ji klasicky vyperte v pračce podle výše uvedeného postupu.

Zdroj obrázku: Freepik

Bělení octem a citronem

Ocet je známý pro své antibakteriální vlastnosti a neutralizaci zápachu. Odstraňuje také choroboplodné zárodky a silné skvrny. Do 10 litrů vody stačí přidat půl sklenice octa a závěsy do takového roztoku namočit asi na 10 hodin. Po uplynutí této doby záclony vyperte a pověste. Další domácí metodou je vložení pár skořápek od vajec do plátěného sáčku a ten přidat do bubnu pračky při praní.

Mohlo by vás zajímat:  Oblečení, které vyžaduje speciální praní, lze vyčistit nejen chemicky. Přírodní možnosti jsou mnohem příjemnější

K bělení lze využít i citronovou šťávu. Obsahuje kyselinu, která účinně odstraňuje žlutý odstín a navrací záclonám sněhobílou barvu. Navíc redukuje nepříjemné pachy. Šťávu z jednoho citronu přidejte do mísy s teplou vodou a namočte do ní záclony. Pokud jsou hodně špinavé, nechte je tak přes noc. Poté je vyperte. Poslední možností je použití čpavku. Do mísy nalijte 3 litry vody a přidejte polévkovou lžíci čpavku, vše promíchejte a záclony ve směsi nechte pár hodin namočené.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/how-to-wash-curtains-4-surprisingly-easy-curtain-cleaning-hacks.html
Přidat na Seznam.cz