Svicky1

Skvrny od vosku zmizí beze stopy, je ale nutné dodržet několik zásad

Nic nedoplní sváteční nebo romantickou atmosféru více než hřejivý plamen svíčky. Dobrou náladu vám ovšem mohou zkazit voskové skvrny, kterých se musíte poté zbavit. Jak odstranit skvrny od vosku, stearinu nebo parafínu? Dnes se podíváme na pár osvědčených triků, které vám pomohou.

Voskové skvrny na ubrusu

Nejčastějším problémem jsou stopy vosku na ubrusu, protože svíčky pálíme hlavně na jídelním stole. Jejich odstranění se může zdát nemožným úkolem, ale nemusí po nich zůstat ani stopa. Musíte jen vědět, jak na to. V první řadě musíte dodržovat několik jednoduchých pravidel:

  • nesnažte se seškrábat teplý vosk nebo parafín (nečistoty se dostanou hluboko do látky),
  • nežehlete tkaninu, jinak mastné stopy zůstanou navždy.
Mohlo by vás zajímat:  Věčný prach dává při úklidu zabrat, s pár triky se ho zbavíte efektivněji
Zdroj obrázku: Freepik

Co musíte udělat?

Poškozený ubrus nebo oblečení dejte do plastového sáčku a vložte do mrazáku. Vosk díky tomu rychle ztvrdne. Poté ho můžete snadno rozlomit a opatrně jej odlepit pomocí kulatého nástroje, např. lžící. Kromě mrazicí techniky můžete využít i jiné metody. Na špinavé místo můžete dát kostky ledu v plastovém sáčku. Účinek bude stejný a nemusíte mrazit celý ubrus.

Čištění vždy musíte přizpůsobit materiálu. Oblečení vhodné do pračky na 60 stupňů je nejlepší, protože v tomto případě postačí jen tradiční praní. Zkusit ale můžete také čištění vatovým tamponem namočeným v lihu nebo v terpentýnovém oleji. To vás zbaví stop nečistot ze silných látek. V případě vlny budete potřebovat malé množství kolínské vody nebo lihu. Z hedvábí odstraní vosk šedé mýdlo a z umělých materiálů zase lihový ocet nebo čistý líh.

Mohlo by vás zajímat:  Brambory je možné pěstovat i na balkoně. Pytlová metoda je snadná
Zdroj obrázku: Freepik

Metody pro kožené oblečení

Nikdy nesmíte z kůže vosk seškrabávat nebo smývat. V tomto případě vám dokonale poslouží mrazicí technika. Vložte kožené oblečení do plastového sáčku a dejte jej do mrazáku. Po několika hodinách nečistoty snadno rozbijete a odstraníte. Pokud to nepomůže, ohřejte kůži teplým vzduchem a posypte trochou kukuřičného nebo bramborového škrobu. Použít můžete také strouhanou křídu. Poté kůži opět zchlaďte. Poté by skvrna měla zmizet.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a656985/remove-candle-wax-stains/
Přidat na Seznam.cz