Pavement 3147099 1920

Mastné skvrny na venkovní dlažbě vypadají nezničitelně, ne však s těmito triky

Chodníčky, parkovací stání nebo příjezdové cesty jsou často dlážděné. Dlažba a dlažební kostky jsou praktické a umožňují pravidelný úklid a zametání. Navíc dvorek nebo chodníček vypadá velmi dobře a moderně. Některé materiály však nedisponují impregnací nebo lakem a mohou se vlivem používání znečistit, především se mohou objevit na povrchu mech a plevel, v horším případě olejové a mastné skvrny z motorového oleje nebo grilování na dlážděné terase. Jak se takových skvrn rychle a efektivně zbavit?

Odstranění skvrn pomocí vody

U terasové, lakované nebo impregnované dlažby je odstranění skvrn i mechu nadmíru snadné. Postačí použít tlakový čistič, s jehož pomocí lze teplou vodou skvrny rychle a jednoduše odstranit. Vysokotlaké tryskání vody odplaví olej a mastnotu, které naštěstí díky impregnaci nepronikly hlouběji do dlažby. Při větších skvrnách nebo kalužích oleje lze nejprve použít čisticí prostředek na mytí nádobí a poté dočistit pomocí vysokotlakého čističe.

Mohlo by vás zajímat:  Nesmrtelné proužky a 3D vzory: letní novinky v povlečení
Zdroj obrázku: Pixabay

Odstranění skvrn pomocí písku

U neošetřené kameniny, hrubé nebo přírodní dlažby může být odstranění olejových skvrn o dost obtížnější. Z toho důvodu je vhodné po zjištění mastnoty okamžitě skvrnu posypat jemným pískem, aby se zabránilo pronikání do hlubších vrstev. Po vsáknutí oleje a mastnoty do písku jej zameťte a odstraňte a přistupte k čištění pomocí teplé vody, saponátu a kartáče. Přes rychlý zásah mohou zanechat olejové skvrny nevzhledné zabarvení, v tom případě použijte k dočištění oblíbené přípravky na čištění řetězů jízdních kol, volte ty, které jsou šetrné k přírodě a neznečišťují životní prostředí. 

Mohlo by vás zajímat:  Chřadnoucí orchidej zachrání okamžité přesazení. Potřebuje správné zalévání a vhodné hnojivo
Zdroj obrázku: Pixabay

Nezapomeňte na impregnaci

V případě, že ani tyto osvědčené metody nepomohou, můžete vyzkoušet speciální prostředky pro čištění, které lze koupit ve stavebninách. Vždy vybírejte s ohledem na pH a složení půdy, aby nedošlo ke kontaminaci nebo zničení okolí dlažby a povrchu. Po očištění dlažby od všech skvrn je vhodné povrch ošetřit speciální impregnací, která zajistí, aby se nečistoty nezadíraly do povrchu a čištění bude pro příště mnohem snazší. Impregnujte vždy na jaře po zimním období a tání sněhu, ale také po déletrvajících deštích.

Přidat na Seznam.cz