Sirup

Skvrny od léků a mastných krémů se na látce drží pevně. Náš návod je pomůže vyčistit

Krémy a mastičky na předpis nebo vazelína mají uklidnit a vyléčit pokožku. Sirupy nám uleví od kašle. Tyto léky však mohou také zanechat odolné skvrny na oblečení. Skvrny od sirupů a mastných krémů patří mezi nejobtížněji odstranitelné nečistoty. Naštěstí je lze odstranit pomocí prostředků, které již pravděpodobně máte doma. Pojďme se na ně podívat.

Skvrny od krémů a vazelíny

Stejně jako u většiny ostatních skvrn platí, že čím dříve skvrnu ošetříte, tím máte větší šanci, že se vám ji podaří zcela odstranit. Než začnete se samotným čištěním oblečení, vždy jakýkoli prostředek nejprve vyzkoušejte na nenápadném místě oděvu. Pak už můžete pokračovat podle následujících kroků.

Mohlo by vás zajímat:  Nejčastější chyby, které lidé při grilování dělají
Zdroj obrázku: Freepik

Odstraňte pevné zbytky

Když na látku ukápne kousek krému, použijte tupý stolní nůž nebo hranu kreditní karty a zvedněte co nejvíce krému z látky. Krém neroztírejte, protože tím byste ho zatlačili hlouběji do vláken a ztížili jeho odstraňování.

Použijte odstraňovač skvrn nebo silný prací prostředek

Olejovou složku skvrny ošetřete přípravkem na odstraňování skvrn, který obsahuje enzym lipázu, což pomůže rozpustit olej. Pokud nemáte přímo odstraňovač skvrn, použijte běžný prostředek na praní prádla a nechte působit alespoň 15 minut. Poté skvrnu lehce vydrhněte měkkým hadříkem a opláchněte horkou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Skořice se vypořádá s mravenci v domě i slimáky na zahradě

Vyperte jako obvykle

Vyperte znečištěné oblečení jako obvykle v nejteplejší vodě, která je doporučena na štítku daného oděvu. Po vložení oděvu do sušičky zkontrolujte, jestli je skvrna odstraněná. Vysoká teplota ze sušičky by mohla způsobit větší odolnost skvrny a znemožnit její odstranění.

Zdroj obrázku: Freepik

Skvrny od sirupů a tekutých léků

Do sirupů a tekutých léků se přidávají různá barviva a dochucovadla, aby lépe chutnaly. Ale právě tato aditiva způsobují, že ne vždy je snadné tyto odolné skvrny odstranit. Vzhledem k tomu, že je většina tekutých léků na bázi alkoholu, lze je odstranit následujícím způsobem:

  • Zašpiněný kus oděvu obraťte naruby a dejte pod proud studené vody a poté namočte na 3 hodiny do vody s pracím prostředkem.
  • Pokud tekutina nepustí, použijte čpavkovou vodu nebo vatu namočenou v benzínu. Nechte 10 minut působit a potom vyperte obvyklým způsobem.
Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-remove-liquid-medicine-stains-2146975
Přidat na Seznam.cz