Paint 958689 1920

Skvrny od fixů dokážou malí rošťáci udělat po celém bytě, vše jde ale vyčistit

Dětská fantazie nezná hranic. Když vezmou do ruky fixy nebo zvýrazňovače, občas se stane, že stopy po jejich práci zůstanou nejen na papíře, ale i na nábytku, oblečení nebo kobercích. Zbavit se takových skvrn není jednoduché, ale rozhodně ne nemožné. Nezoufejte tedy a sáhněte po osvědčených domácích prostředcích, které najdete v kuchyni nebo v koupelně. Jaké to jsou?

  • zubní pasta,
  • ocet,
  • salicylový alkohol nebo čajovníkový olej,
  • mléko.

Nejprve očistěte pokožku

První pomoc pravděpodobně nebude potřebovat bytové vybavení, ale pokožka samotného dítěte. Na lehčí znečištění stačí voda a mýdlo, odolnější šmouhy ale tak snadno nepustí. Skvrn na kůži vás lehce zbaví čajovníkový olej, hojně označovaný anglickým názvem tea tree oil. Stačí jím namočit vatový tampon a špinavé oblasti otřít a následně očistit vodou a mýdlem. Stejným způsobem lze použít i salicylový alkohol, ten ale k dětské kůži nemusí být tak šetrný.

Mohlo by vás zajímat:  Drobné octomilky zlikvidujeme věcmi které je nejvíce lákají, stačí vytvořit jednoduchou past
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak skvrny dostat z oblečení

Pokud chcete skvrn zbavit oblečení, pomůže vám k tomu obyčejné mléko. Nalijte trochu do misky, ponořte do něj kousek látky počmáraný fixou či zvýrazňovačem a počkejte, až se mléko zabarví. Poté ho vyměňte a opakujte tak často, dokud skvrna nezmizí. Po vyprání v pračce bude oblečení i jakákoliv jiná látka zase jako nová. 

K odstranění skvrn na oděvu rovněž můžete využít salicylový alkohol. Nalijte malé množství na skvrnu, přiložte papírovou utěrku a nechte chvíli působit. Následně oblečení vyperte. Nikdy skvrnu nemněte nebo nedrhnete, tím se pouze zvětší. Vyčistit se dají i zdi, a to zubní pastou nebo lakem na vlasy. Nadměrné tření stěny ale smyje nejen skvrnu, otře také barvu.

Mohlo by vás zajímat:  Osm způsobů, jak mravencům dát najevo, že doma nejsou vítaní hosté
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Koberce i nábytek vyčistíte snadno

Pokud umělecké řádění dětí zasáhne i koberec, sáhněte po lihovém octu. Nalijte trochu na postižené místo, přitlačte papírovou utěrku a počkejte, až se tekutina společně s barvivem vsákne. Poté koberec vyčistěte klasickým prostředkem. Stejně jako u oblečení ho v žádném případě netřete ručníkem ani utěrkou, skvrna by se mohla zvětšit a celou situaci byste jen zhoršili.

Když se skvrny dostanou i na dřevěnou podlahu, očistěte ji zředěným alkoholem a poté vydrhněte zubní pastou. Pasta také pomůže, když chcete vyčistit nábytek. Jednoduše ji naneste na hadřík a vydrhněte. Stejnou službu vám prokáže citronová šťáva, mléko, ocet nebo alkohol. Poslední dva zmiňované prostředky byste ale měli zředit s vodou v poměru 1 : 1.

Přidat na Seznam.cz