Koberec Skvrna1

Skvrny na kobercích vzniknou raz dva. Stejně rychle ale mohou zmizet

Jistě to zná každý z nás. Stačí málo a nevzhledné skvrny jsou rázem na koberci. Dítě vylije barvičky, pes se proběhne se zablácenými ťapkami, rozlijete červené víno… je mnoho možností, jak přijít na koberci k nežádoucím skvrnám. Ovšem není třeba ihned panikařit a utíkat do první drogerie koupit ten nejdražší chemický přípravek. Vystačíte si s tím, co máte doma. Jak a čím skvrnu vyčistit?

Mastná skvrna

Pokud máte na koberci mastnou skvrnu, pomozte si jedním dílem soli a čtyřmi díly salicylového alkoholu. Připravenou směs vtírejte do koberce na skvrnu. Skvrnu nechte působit alespoň šest hodin a poté vysajte.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěné nádobí si zaslouží tu nejlepší péči. Pak bude krásné po dlouhé roky
Zdroj obrázku: Freepik

Skvrny od červeného vína

Pokud zasáhnete dříve, než skvrna zaschne, máte vysokou šanci dostat víno z koberce beze stopy. Čerstvou skvrnu polijte trochou bílého vína, červené barvivo se zředí a začne blednout. Můžete místo bílého vína použít i perlivou minerální vodu. Poté stačí skvrnu vyčistit pomocí houbičky na nádobí namočené ve studené vodě. Posypejte solí a po patnácti minutách odstraňte pomocí vysavače.

Skvrny od inkoustu

Na skvrny od inkoustu pomůže bramborový škrob. Smíchejte jej s mlékem v takovém poměru, abyste získali hustou pastu. Vzniklou hmotou potřete skvrnu a nechte ji zaschnout. Po několika hodinách vysajte.

Mohlo by vás zajímat:  Plýtvání vodou je globálně neudržitelné, šetřit s ní lze přitom snadno i malými změnami
Zdroj obrázku: Freepik

Velké a tmavé skvrny

Smíchejte směs z dvou lžic soli, půl hrnku octa a dvou lžic boraxu. Nechte uschnout a poté vysajte. Pokud je skvrna silná, smíchejte jednu lžíci octa a jednu lžíci škrobu. Skvrnu otřete suchým hadříkem a po dvou hodinách vysajte.

Univerzální prostředek na skvrny

Nalijte pět dílů vody a jeden díl octa do lahve s rozprašovačem. Do druhé lahve s rozprašovačem nalijte jeden díl čpavku a pět dílů vody. První směs nastříkejte na skvrnu a po pár minutách otřete suchým hadříkem. Poté na skvrnu naneste směs z druhé lahve.

Zdroj: https://www.bhg.com/home-improvement/flooring/installation-how-to/how-to-clean-carpet/
Přidat na Seznam.cz