Duben je pro zahrádkáře důležitý měsíc. Péči potřebují květiny i trávník

Duben je pro zahrádkáře důležitý měsíc. Péči potřebují květiny i trávník

V dubnu příroda ožívá. Teplota vzduchu stoupá a kvetou první jarní rostliny. Jde o ideální čas pro důkladný úklid po zimě a přípravu na následující měsíce. Co v dubnu zasadit na zahradě, jaké keře prořezat a jak se postarat o trávník?

Květiny i zelenina půjdou do země

Krokusy a sněženky jsou symbolem jara po staletí, ale v zahradě v dubnu můžeme nalézt i další kvetoucí druhy, a to tulipány, sedmikrásky, pomněnky, hyacinty, narcisky a sasanky. Zahradní práce v dubnu zahrnují především výsadbu, rozmnožování a přesazování okrasných květin do záhonů a přípravu půdy pro ně. Z květin zasaďte například mečíky, macešky, keře růží. Stávající růžové keře v zahradě můžete prořezat, odmění se vám poté bohatými květy.

Mohlo by vás zajímat:  Zazimování pomůže rostlinám na zahradě přečkat tuhé mrazy. Vhodných možností je několik

Zasít můžete různé otužilejší letničky jako slunečnice, chrpy, okrasný mák, aksamitníky. Provzdušněte také půdu zeleninových záhonů. Na konci měsíce můžete zasít většinu druhů zeleniny jako petržel, mrkev, hrách, ředkvičky, kopr, kedlubny a cibuli, stejně jako rané odrůdy zelí, salátu nebo květáku. Riziko mrazu bude díky postupnému zvyšování teploty nižší, takže už naštěstí nehrozí, že by je mrazíky zničily.

Zdroj obrázku: Freepik

Ukliďte jezírko

Postarejte se také o zahradní rybníček. Ujistěte se, že je fólie na dně v dobrém stavu, vyčistěte dno, po napuštění zkontrolujte tvrdost a pH vody, abyste zajistili správnou rovnováhu. Ideální je hodnota pH mezi 7,4 a 8,4. Množství fosforečnanů by mělo být nižší než 0,035 mg/l a dusitanů méně než 0,3 mg/l. Věnujte pozornost i rostlinám kolem jezírka.

Mohlo by vás zajímat:  V listopadu potřebuje zahrada připravit na zimní spánek

Zaměřte se na trávník

Vyhrabejte z trávníku zbytky staré trávy. Počítejte s tím, že po zimě bývá trochu zhutněný, takže je nutné ho provzdušnit, aby se mu dobře dařilo. Dopřejte trávníku výživu ve formě hnojiva bohatého na dusík a další nezbytné živiny pro stimulaci jeho růstu. Na holá místa nebo tam, kde tráva zežloutla, zasejte nová travní semena.

Zdroj: https://www.costafarms.com/get-growing/news/10-april-gardening-tips
Přidat na Seznam.cz