Při hnědnutí tújí je nutné reagovat ihned. Včasný zásah může stromy zachránit
Existuje mnoho důvodů zhnědnutí túje, proto je důležité postarat se o náležitou péči. Nezkušení zahradníci mohou čelit situacím, kdy stromy nečekaně začnou umírat. V tomto případě stojí za to podniknout rázné kroky k tomu, abyste je ještě zachránili.
Důvody hnědnutí
Důvodů hnědnutí túje může být opravdu hodně. Je to často způsobeno nedostatečnou znalostí zahradníka nebo vnějšími faktory. Kvalita ovzduší i půda mají velký význam. Bohužel neustále rostoucí znečištění způsobuje, že túje ztrácejí svůj krásný vzhled. Nadbytek toxických sloučenin způsobuje, že keře zhnědnou a v důsledku toho zemřou. Mají omezenou schopnost přijímat vodu a živiny.
Túje vyžadují pravidelné zavlažování i v období podzimu a zimy. Zatímco pravidelné zalévání tújí v létě je samozřejmé, v chladnějších obdobích tomu tak není. Túje má mělký kořenový systém, který jí zabraňuje odebírat vodu ze zamrzlé půdy. Zavlažujte rostliny během podzimní a zimní sezóny asi jednou měsíčně. Začátkem listopadu keř hojně zalijte a zemi zakryjte kůrou. Díky tomu vlhkost v zemi vydrží mnohem déle. Se zálivkou to však nepřehánějte. Nadměrné zavlažování rostliny může vést k hnilobě kořenového systému.

Hnojení tújí
Túje by se měly hnojit jednou ročně brzy na jaře. V případě písčitých půd se tato operace musí opakovat dvakrát nebo třikrát. Nedostatek základních živin může přispět ke žloutnutí nebo zhnědnutí túje. To je signál, že hnojení by se mělo opakovat. Na podzimní hnojení se vyplatí použít přípravky bohaté na fosfor, draslík a hořčík. Tímto způsobem ochráníte jehličnany pro zimní období a zajistíte správný vývoj.
Když si všimnete, že vaše exempláře náhle začaly hnědnout a chřadnout před očima, možná je to znamení, že na ně útočí plísňové onemocnění. Mezi nejčastější onemocnění patří kořenová hniloba, fytoftoróza nebo fusarióza. Túje infikované těmito houbami mají šanci přežít, ale vyžadují okamžitý zásah. Je třeba použít přípravky, které ve svém složení obsahují fungicidy. Jedná se o chemické sloučeniny s fungicidním účinkem. Někdy je třeba odstranit a spálit infikované části stromu.
Zdroj: https://www.paramountplants.co.uk/blog/index.php/thuja-care/
