Prani1

Šikovné hospodyňky neutrácejí zbytečně peníze. Prací prášek a aviváž si vyrábějí samy

Každá domácnost dnes potřebuje prací prášek nebo gel. Bez toho by prádlo v automatické pračce nebylo nikdy dokonale vyprané. Pokud si ho vyrobíte doma, ušetříte nemalé peníze, které pak můžete investovat například do nového oblečení. Domácí prací prášek může být stejně účinný jako ten koupený v obchodě.

Domácí prostředky jsou zcela bez chemie

Na prací prostředek, který si můžete snadno vyrobit doma, si připravte:

  • sklenici nastrouhaného šedého mýdla,
  • sklenici jedlé nebo kalcinované sody,
  • sklenici boraxu
  • půl hrnku kyseliny citronové,
  • 15–20 kapek éterického oleje s oblíbenou vůní.
Mohlo by vás zajímat:  Plíseň je zhobou domu i zdraví. Její odstranění vyžaduje úsilí a trpělivost, ale vyplatí se
Zdroj obrázku: Freepik

Borax zakoupíte v lékárnách a nestojí mnoho peněz. Pro bílé oblečení navíc můžete použít citronový olej, který má bělicí účinky, a olej z čajovníku (tea tree), který oblečení dezinfikuje, a budete mít jistotu, že je opravdu čisté. Stačí uvedené suroviny pouze pečlivě smíchat a poté použít dvě lžíce pracího prášku na jedno praní. Pokud budete prát bílé prádlo, do bubnu pračky přidejte lžíci jedlé sody.

Pokud máte tvrdou vodu, musíte ji změkčit, jinak bude tvrdé i prádlo

Pokud máte v oblasti tvrdou vodu, poznáte to snadno také na prádle, které bude tvrdé a bude nutné ho hodně žehlit, aby získalo měkkost. Jestli chcete změkčit vodu, můžete k tomu použít jablečný ocet. Jeho vůně ale není vhodná pro každého, a proto na sklenici octa přidejte několik kapek éterického oleje máty peprné a promíchejte.

Mohlo by vás zajímat:  Nachystejte na ovocné mušky jednoduchou past. Naláká je, ale ven už nepustí
Zdroj obrázku: Pixabay

A jestli chcete domácí aviváž, můžete smíchat jablečného octa až dva litry s 30 kapkami oleje, a nalít do lahve. Aviváž můžete skladovat na temném místě klidně až půl roku a podle potřeby si můžete vyrábět stále novou a novou. Domácí produkty na praní budou vhodné hlavně pro alergiky nebo lidi s citlivou pletí, pro které jsou chemické prostředky velmi nepříjemné na kůži a mohou způsobit podráždění. Navíc jejich výroba nezabere tolik času a můžete si tak udělat i s dětmi kreativní odpoledne.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-make-your-own-laundry-detergent-1387952
Přidat na Seznam.cz