Šetřit doma energiemi není tak obtížné, stačí držet se několika jednoduchých pravidel

Šetřit doma energiemi není tak obtížné, stačí držet se několika jednoduchých pravidel

Elektřinou bychom měli šetřit, protože se jedná o energii, která jednoho dne může dojít. Mnoho lidí ale elektřinou nejen nešetří, zbytečné jí také plýtvají. Víte, jak můžete energií šetřit u sebe doma a kolik peněz stojí provoz jedné domácnosti? Stačí sledovat vývoj cen a budete vědět, na jakých místech šetřit.

Perte a myjte nádobí úsporně, ušetřete peníze i za svícení

Peníze a energii můžete uspořit hned při koupi bytu nebo domu. Nemovitosti bývají opatřeny energetickým štítkem, který udává, nakolik je provoz daného bytu nebo domu náročný na energie. Nejúspornější je kategorie A, naopak nejvíce energií spotřebujete u bytu nebo domu, který je v kategorii G. Není to ale překážkou, protože ušetřit můžete i tak.

Mohlo by vás zajímat:  Ne každý používá myčku správně. Díky triku s utěrkou bude nádobí vždy perfektně suché

Dalším bodem, jak ušetřit, je prát oblečení a mýt nádobí v myčce úsporně. Na tom se dají ušetřit nemalé peníze, které využijete jinde. Stačí nastavit nižší teplotu a nižší otáčky a rázem je energie uspořená. Spotřebujete méně elektřiny, ale také nebudete ničit vlákna oblečení. Ušetřit můžete také na světle. Jestli trávíte čas u knížky nebo televize, nemusíte mít rozsvícené velké světlo uprostřed pokoje. Stačí menší lampička, která poskytne světlo a zároveň nebude oslňovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Zkuste najít levnějšího dodavatele

Můžete vyzkoušet, jestli u jiného dodavatele nebudete mít energie levnější. Každý krok se počítá, a pokud nebudete vědět, jak jste na tom, je lepší se podívat po někom lepším. Ceny se sice pohybují ve stejné relaci, ale pokud k tomu budete energií i šetřit, může se vám to vyplatit. Ušetřit můžete také tím, že budete pravidelně vypínat počítač nebo si místo stolního koupíte notebook.

Mohlo by vás zajímat:  Nezvaní škůdci si rádi ukousnou z našich kuchyňských zásob. Vypořádejte se s nimi nadobro

Ledničku byste neměli mít u tepelného zdroje a není vhodné do ní vkládat ještě teplá jídla. Tím se totiž spotřebuje mnohem více energie než za normálního provozu. Levně můžete také vařit. Pokud si vaříte vodu například na těstoviny, hrnec zakryjte pokličkou. Díky tomu nebude utíkat teplo a ušetříte.

Zdroj: https://www.bchydro.com/21tips
Přidat na Seznam.cz