Šeřík vydrží ve váze déle čerstvý díky správnému řezu a obohacené vodě

Šeřík vydrží ve váze déle čerstvý díky správnému řezu a obohacené vodě

Určitě to znáte, chcete si udělat radost, ustřihnete si pár květů a ony vám přes den odumřou. Někdy je lepší nechat květy tam, kde jsou, a chodit se k nim projít. Pokud se vám podaří vychytat správnou techniku řezu a následnou péči ve váze, květy vás budou těšit mnohem déle. Stačí pokaždé dodržovat pár pravidel.

Řez kytice: existuje pro to nejlepší doba?

Řez můžete provádět prakticky kdykoliv během květu, ale řez ve správný čas vám zaručí delší výdrž květů. Nejen k řezu šeříku, ale i na jiné květy si vždy berte ostrý nůž či nůžky. Jinak hrozí rozdrcení stonku, který je důležitý pro příjem vody a živin. Řez provádějte pod takovým úhlem, aby byla plocha co největší.

Mohlo by vás zajímat:  Koupelna a kuchyně jsou na úklid náročné. I ty největší nečistoty ale hravě zvládnete

Jak ošetřit vodu ve váze?

Abyste prodloužili čerstvost řezaného šeříku, musíte upravit vodu ve váze. Nechejte vodu ve váze odstát a ohřát na pokojovou teplotu, tím se i okyselí. Přidejte 2–3 kapky octa, kyselinu citronovou a tabletu aspirinu. Vodu vyměňte jednou za dva dny.

Vyzkoušet můžete i horkou vodu, která se používá běžně na řezané květiny. Vodu přiveďte k varu a do vázy nalijte nejprve studenou vodu a poté horkou. Nakonec dejte do vody i kytici. Tato metoda se využívá i u jiných kytic, je rychlá a nevyžaduje moc času.

Mohlo by vás zajímat:  Ložnice v boho stylu? Útulná, originální a na první pohled nesourodá
Zdroj obrázku: Freepik

Vodou to nekončí

Musíme si uvědomit, že vliv na délku životnosti kytice má i umístění vázy. Přímé sluneční paprsky budou působit rychlé vyblednutí okvětních lístků. Z tohoto důvodu je nedávejte na okno nebo na parapet. Rovněž je neumisťujte tam, kde nemůžete otevřít okna. Sytá vůně šeříku vás může dráždit a vyvolávat silné bolesti hlavy. A zvažte ze stejného důvodu, zda je přes noc nedáte ven za okno, na balkon nebo podobné místo.

Zajímavé na této rostlině je, že byla údajně pojmenována podle bohyně Syringy, která byla symbolem pro radost. Dokonce se přišlo na to, že se u nás pěstuje sice jako okrasná rostlina již přes pět století, ale existuje víc než 600 odrůd. A pokud víte jak na to, můžete si z něj vyrobit tinkturu nebo mast na revma.

Zdroj: https://www.chicagobotanic.org/blog/how_to/keep_cut_lilacs_fresh_longer_these_tips
Přidat na Seznam.cz