Jahody v záhoně potřebují dostatek vody a v blízkosti vhodné rostliny

Jahody v záhoně potřebují dostatek vody a v blízkosti vhodné rostliny

Jahody jednoznačně patří mezi oblíbené letní plody. Mají vysoké výživové hodnoty a hodí se do mnoha koláčů nebo dezertů. Pokud si chcete pěstovat sladké a šťavnaté plody přímo ve své zahradě, dávejte si pozor na tato důležitá pravidla.

Výživové vlastnosti

Jahody jsou oceňovány pro svou chuť již léta. Patří do skupiny oblíbených plodů a mnoho lidí je pěstuje ve vlastních zahradách. Tyto plody mají nízkou hodnotu kalorií a obsahují mimo jiné draslík, vápník, fosfor a hořčík, jakož i vlákninu a flavonoidy. Kromě toho jsou bohaté na vitamín C, který je silným antioxidantem, který chrání tělo před volnými radikály.

Mohlo by vás zajímat:  O čistý gril se lze postarat domácími prostředky

Kromě toho jahody podporují trávicí systém a mají nízký glykemický index. Obsahují velké množství vody, a tak pomáhají doplňovat tekutiny v těle. Je třeba si to pamatovat v létě během horka. Jahody se používají nejen v kuchyni, ale také v kosmetice. Všechno proto, že mají zužující, čisticí a zvlhčující vlastnosti.

Zdroj obrázku: Freepik

Jednoduchá pravidla

Chcete-li pěstovat tyto plody na pozemku, stojí za to vědět, že přinášejí ovoce nejlépe na slunečných pozicích. Mají rády úrodnou půdu s pH 5,5 až 6,2. Jahody se nedoporučují pěstovat v blízkosti malin a ostružin, jakož ani okurek a brukvovité zeleniny. Výsadba jahod vedle cibule a česneku je může chránit před šedou plísní. Přítomnost fazolí a hrachu, jakož i salátu, mrkve a ředkviček má také pozitivní vliv na růst jahod.

Mohlo by vás zajímat:  Provzdušnění umožní trávníku dýchat, posílí ho a podpoří v růstu

Pokud chcete, aby byly jahody sladké a šťavnaté, můžete vedle nich zasadit bylinky, jako je tymián nebo kmín. Za zmínku stojí i máta peprná a šalvěj. Chcete-li si vychutnat šťavnaté ovoce, musíte je pravidelně zalévat. Jahody se vyvíjejí správně, když mají vlhký substrát. Důležité je také vytrhávání plevele. Zakoupit si můžete jahody v závěsných květináčích. Takto si můžete plody vychutnat také na balkoně nebo terase.

Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/strawberries, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-strawberry, https://www.medicinenet.com/are_strawberries_good_for_your_stomach/article.htm, https://www.almanac.com/plant/strawberries, https://cagardenweb.ucanr.edu/Berries/?uid=17&ds=466
Přidat na Seznam.cz