Adult Moth Insect

Moly zlikviduje důkladný úklid, vždy je důležitá prevence

Potravinoví moli jsou strašákem všech pořádkumilovných hospodyněk, protože je považují za důkaz, že není v domácnosti dostatečně čisto. Není tomu tak, tito nepřátelé se dostávají do spíže nebo potravinové skříňky i v superčistých domovech, protože jejich vajíčka nebo larvy se nacházejí v již zakoupených potravinách nebo na obalech ze supermarketů. Jak s nimi zatočit? Pouhý úklid nestačí, proto je potřeba moly odradit, aby se vyhnuli domácím prostorům obloukem. Jak na to?

Mol versus červ

Co se to hýbe v mouce? Lidé se mylně domnívají, že v mouce se objevují moli. Nejedná se o moly, ti jsou naopak šatní, ani o moučného červa, kterým je potemník moučný. Druh, o kterém se nejčastěji hovoří jako o potravinových molech, je hmyz zvaný zavíječ moučný. Miluje sýpky, spižírny, spíže a kuchyňské skříňky, kde se skladují sypké potraviny, které nejsou dostatečně zabezpečené. To je první rada, kterou dává tento hmyz. Nejlepší ochranou před útokem je zajištění potravin do uzavíratelných nádob a lahví.

Mohlo by vás zajímat:  Jídelní stůl jako středobod jídelny: Jak vybrat funkční a estetický nábytek
Zdroj obrázku: Freepik

V tašce s nákupem

Většina hospodyněk se zhrozí, když v obalech s těstovinami nebo moukou objeví trus či drobné pavučinky. Mají pocit, že je to z důvodu nepořádku, ale zavíječ se může dostat do nitra interiéru též oknem z nedaleké popelnice nebo šachtou ze zanedbaného bytu sousedů. Nejčastějším způsobem je ale přenos zvenčí, na obalech ze supermarketů a ze skladů, kde dochází ke kontaminaci s vajíčky nebo larvami, které se následně dostanou až do domácnosti.

Jak se zbavit zavíječů

Čím začít, když se v domácnosti objeví potravinoví moli? Bezpochyby úklidem, veškeré kontaminované potraviny se musí vyhodit. Nové potraviny je třeba skladovat v uzavíratelných plastových nebo skleněných nádobách. Spíž a police se musí vytřít jablečným octem, jehož vůni tito tvorové nesnesou. K tomu je vhodné nechat nalitý jablečný ocet v maličkých mističkách v každé polici. Hmyz se do nich naláká a utopí. Další nedocenitelnou radou našich babiček je pak uložit pár kousků bobkového listu mezi potraviny na policích, tito drobní motýlci totiž pach sušeného vavřínu bytostně nenávidí.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-moths
Přidat na Seznam.cz